Czerwiec to bez wątpienia jeden z najbardziej pracowitych miesięcy w pasiece. Pszczoły dążą do rujek. Znoszą także do ule duże ilości nektaru oraz pyłku. To także okres intensywnego nektarowania przeplatającego się z dziurami pożytkowymi. Dowiedz się co robić w czerwcu w pasiece, jakie występują pożytki. Jaki miód możemy pozyskać w czerwcu?
Jakie prace niecierpiące zwłoki wykonujemy w czerwcu?
W czerwcu przede wszystkim wykonujemy następujące prace niecierpiące zwłoki:
- Zapobiegamy nastrojom rojowym (przeczytaj artykuł Mateczniki rojowe, cichej wymiany i ratunkowe).
- Cały czas od maja dodajemy ramki z węzą (dajemy zajęcie pszczołom zapobiegając rujkom i odświeżamy stan ramek w gnieździe).
- Wycofujemy ciemne i zdeformowane ramki i zastępujemy je nowymi.
- Wytapiamy wosk ze starych ramek, odsklepin i dzikiej zabudowy.
- Tworzymy odkłady pszczele i hodujemy matki.
- Intensywnie przygotowujemy rodziny pszczele do wykorzystania letniego miodu (u mnie jest to miód lipowy).!!! W zależności od występujących pożytków dajemy pełny rozwój rodziny lub ograniczamy matki w czerwieniu poprzez stosowanie krat odgrodowych.
- Wirujemy miód (akacjowy, spadziowy, spadziwo-nekatory, gryczany, lipowy, faceliowy).
- Czerwiec to także najczęściej czas zakupu leków do leczenia pszczół, który następuje w większości pasiek tuż po odebraniu miodu lipowego
Nie wiem jak Ty drogi czytelniku, ale ja co roku pomimo prac zimą, mam w pełni sezonu potrzebę zbijania nowych ramek i wtapiania węzy. Nie wiem ile bym tego natworzył zimą, w pełni sezonu zawsze brakuje.
Z wymienionych 8 podpunktów najbardziej czasochłonny jest proces zapobiegania stanom rojowym. Tematyka zapobiegania rujkom to obszerny temat na oddzielny artykuł. Niemniej jednak wymienię w kilku punktach najważniejsze etapy. Przede wszystkim musimy :
- segregować nierojliwe matki już sezon wcześniej i nie trzymanie starych matek,
- dawać pszczołom cały czas zajęcie np poprzez odbudowywanie węzy i ramek pracy,
- poszerzać gniazda i dodawać nadstawki,
- zapewniać dobrą wentylację w ulu np. poprzez higieniczne dennice z wyjętą wkładką oraz maksymalne otworzenie wylotków.
- w skrajnych przepadkach odbiór starej matki i poddanie wyselekcjonowanego matecznika.
Paradoksalnie wirowaniu miodu dla pszczelarzy, którzy nie żyją z miodu, jest uciążliwym zajęciem odwlekanym w czasie. Pozostała część z niecierpliwością czeka na dzień miodobrania :-). Bardzo często w czerwcu przeprowadzamy pierwsze miodobranie miodu wiosennego. Pod koniec maja przekwita rzepak. W obecnym 2022 roku na polach północnej Polski kwitną jeszcze 10 czerwca ostatnie kwiaty rzepaku!
Dobrą praktyką jest zapewnianie stałego pożytku. Jeśli widzimy, że w danym czasie jest luka pożytkowa, to szukamy na rynku roślin, który w danych czasie kwitną. Dosadzamy je w okolicy pasieki jesienią oraz wiosną.
Co kwitnie w czerwcu?
W zależności od regionu kraju mamy przesunięcie 2 tygodniowe między północą, a południem. Czasami układ pogody sprawia, że pożytki przesuwają się o kolejne 2 tygodnie względem lat poprzednich. Przykładowo jednego roku lipa skończy nektarować pod koniec czerwca, a często zakwita w pierwszej lub drugiej dekadzie lipca. Niemniej jednak w czerwcu możemy liczyć na pożytek z takich roślin jak:
- akacja,
- chaber,
- lipa szerokolistna na początku czerwca oraz lipa wąskolistna na przełomie czerwca i lipca,
- malina,
- kruszyna,
- jeżyna,
- głogi,
- trojeść amerykańska,
- facelia,
- koniczyna biała,
- borówka amerykańska,
- pod koniec czerwca zakwita gryka oraz mięta,
- występuje spadź liściasta oraz iglasta,
Pogoda, wschody i zachody słońca w czerwcu.
Czerwiec na najgorętszy miesiąc w roku. Najczęściej obfituje w dużą ilość słonecznych dni. Noce także są ciepłe. Wschody i zachody słońca dla centralnej Polski:
1 czerwca słońce wschodzi o 4.22, a zachodzi o 20.45
15 czerwca słońce wschodzi o 4.16, a zachodzi o 20.56
30 czerwca słońce wschodzi o 4.21, a zachodzi o 20.58
Najdłuższy dzień w roku przypada na 20 czerwca. Słońca wówczas wschodzi o 4.16, a zachodzi o 20.58. Pszczoły intensywnie czerwią w tym okresie.
Polecam także kalendarz prac pasiecznych. Dowiesz się co robić w poszczególnych miesiącach w pasiece.