Akacja – robinia akacjowa

Akacja, a ściślej mówiąc robinia akacjowa (grochodrzew akacjowy) to miododajne drzewo o niezwykłych właściwościach. Dowiedz się jakie ma wymagania glebowe, ile lat rośnie. Ilu letnie drzewa zaczynają nektarować? Na te i inne pytania odpowiem w artykule na podstawie własnych doświadczeń.

Robinia akacjowa w Pasiece Miodowe Wzgórze.

Akację posadziłem przy pasiece oraz wzdłuż granicy pola z drogą w 2015r. Już po 5 latach, czyli w wieku około 7 lat pojawiły się pierwsze kwiaty. Pszczół na nich do dnia dzisiejszego nie widzę. Na branżowych forach pszczelarze zachwalają obfitość nektarowania Akacji. Natomiast u mnie jak i znajomego pszczelarza brak zainteresowania pszczół kwiatami Robinii Akacjowej. Zacząłem dogłębnie sprawdzać informacje na temat nektarowania Akacji i okazuje się, że chociaż drzewa zakwita w wieku 7 lat, to nektaruje dopiero po 15 latach!!! Tak więc młodzi pszczelarze i ogrodnicy, jeśli chcecie zobaczyć pracę pszczół na posadzonych drzewach, uzbrójcie się w cierpliwość.

pszczoły na akacji
Pojedyncze pszczoły oblatują dziś 14 czerwca 2021r. kwiaty akacji.

Gdy 6 lat temu sadziłem przeszło 200 drzew Robinii Akacjowej przy pasiece, naiwnie liczyłem na pożytek. Całe szczęście, że nie pozbyłem się pięknie kwitnących Robinii, tak jak wielu pszczelarzy rozczarowanych ich nektarowaniem przed upływem 15 lat. Wygląda na to, że na pierwszy miód akacjowy przyjdzie mi i moim klientom poczekać do minimum 2030 roku ;-/.

Robinia akacjowa kwitnienie.

kwiaty akacji

Robinia akacjowa kwitnie w maju lub czerwcu w zależności oczywiście od regionu kraju. Okres kwitnienia wynosi około 10 dni. Wegetacja na południu i północy Polski to różnica 2 tygodni. Bardzo często Akacja powtarza kwitnienie po kilku miesiącach na jesień. Jesienne kwitnienie nie jest tak intensywne jak w maju. Jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Jeśli w okresie tzw. zimnych ogrodników dotkną ją poranne mrozy, to nie doczekamy się kwiatów. Kolejnym zagrożeniem dla kwiatów są burze. Kwiaty są białe o odcieniu kremowym. Żyją około 5 dni, a dla pszczół są dostępne dopiero od 2 dnia. Intensywnie pachną i zwabiają owady w tym pracowite pszczoły. Aby kwiaty otworzyły się dla owadów, potrzebna jest temperatura powyżej 20 stopni C i wilgotność powietrza. W takich warunkach klimatycznych akacje odznaczają się wysoką miododajnością. Kwiaty są jadalne. Można z nich przyrządzać konfitury oraz dodawać do deserów.

Miododajność akacji.

Miododajność akacji wynosi około 2 litrów z jednego dorosłego drzewa. Na 1 hektarze plantacji akacji rośnie około 500 sztuk drzew. Akacja jest oczywiście kapryśnym pożytkiem. Szkodzą jej wspomniane przymrozki, burze oraz niska temperatura oraz mała wilgotność podczas nektarowania. Dodatkowo najlepsze rezultaty w pozyskiwaniu miodu akacjowego uzyskują pszczelarze, których pasieki zlokalizowane są przy lasach akacjowych. Drzewa rosnące pojedynczo narażone są późne, majowe przymrozki.

Podsumowując, akacja zaraz po lipie jest jednym z najcenniejszych roślin miododajnych w naszym kraju. Dzienne przybytki wagi ula dochodzą do 6-7 kg. Aby zapełnić wol, pszczoła musi odwiedzić zaledwie kilkanaście kwiatów akacji.

Miód akacjowy charakteryzuje się jasną, wodnistą barwą oraz wysoką zawartością sacharozy do 13%. W smaku jest łagodny i neutralny, przez co lubią go przede wszystkim dzieci. Jako jedyny miód potrafi nie krystalizować do roku czasu.

Pochodzenie i właściwości Robinii akacjowej.

8 letnia, kwitnąca akacja
8-letnia kwitnąca akacja

Robinia Akacjowa pochodzi z północno wschodniej części USA. Do Europy trafiła w XVI wieku. Pierwszym hodowcą na naszym kontynencie był Jean Robin, od którego nazwiska przyjęła się oczywiście nazwa drzewa. Do Polski drzewo trafiło na przełomie XVIII i XIX wieku. Robinia Akacjowa doskonale rośnie w naszym umiarkowanym klimacie. Jest wręcz uznawana za gatunek inwazyjny i trudny do zwalczenia. Bardzo duże siedliska Robinii występują w Lubuskiem. Niestety bardzo mało tych drzew rośnie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.

Budowa Robinii Akacjowej oraz właściwości jej drewna.

Drzewo osiąga maksymalnie od 25 do 30 metrów wysokości. Najwyższa Robinia o wysokości 39 metrów rośnie we Francji. W Polsce możemy się pochwalić egzemplarzem o wysokości 34 metrów. Najczęściej drzewo osiąga wysokość kilkunastu metrów. Pień dorosłego drzewa ma średnicę od 1 do 1,5 metra. Korona drzewa jest smukła od 6 do 10 metrów średnicy. Robinia pokryta jest licznymi kolcami, które chronią przed zwierzętami. Kora młodych egzemplarzy jest gładka, a z wiekiem nabiera chropowatych wgłębień.

Robinia akacjowa charakteryzuje się wspaniałym drewnem. Ma przede wszystkim piękną, ciemną barwę z wyraźnie zaznaczonymi słojami. Jest drzewem twardym i ciężkim. Waga metra sześciennego surowego surowca oscyluje w okolicy 800 – 950 kg, a wysuszonego około 540 – 870 kg. Z drewna akacjowego wykonuje się meble, a także konstrukcje budowlane.

Wysoka ekspansywność Robinii Akacjowej w terenie wykorzystywana jest przy nasadzaniu terenów zagrożonych erozją.

Uprawa, pielęgnacja i wymagania Robinii Akacjowej.

Robinia doskonale rośnie na glebach słabych oraz suchych. Jest odporna na susze. Nie rośnie natomiast na terenach mokrych i podmokłych. Odporna jest na mróz. Jedynie majowe przymrozki powodują brak kwitnienia. Niski system korzeniowy sięgający do 4 metrów wysusza ziemię. Wzbogaca ją jednak w azot. Do uprawy Robinii musimy zapewnić jej dostęp do światła. W zacienionych stanowiskach marnieje i zanika.

kwiaty akacji

Ogrodnicy wykorzystują zamiłowanie akacji do podcinania i kształtują koronę drzew. Dzięki przecince możemy maksymalnie wyeksponować piękno liści oraz kwiatów. Robinia Akacjowa ma także walory zdrowotne i kulinarne, ale to temat na oddzielny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *