Akacja, a ściślej mówiąc robinia akacjowa (grochodrzew akacjowy) to miododajne drzewo o niezwykłych właściwościach. Dowiedz się jakie ma wymagania glebowe, ile lat rośnie. Ilu letnie drzewa zaczynają nektarować? Na te i inne pytania odpowiem w artykule na podstawie własnych doświadczeń.
Robinia akacjowa w Pasiece Miodowe Wzgórze.
Akację posadziłem przy pasiece oraz wzdłuż granicy pola z drogą w 2015r. Już po 5 latach, czyli w wieku około 7 lat pojawiły się pierwsze kwiaty. Pszczół na nich do dnia dzisiejszego nie widzę. Na branżowych forach pszczelarze zachwalają obfitość nektarowania Akacji. Natomiast u mnie jak i znajomego pszczelarza brak zainteresowania pszczół kwiatami Robinii Akacjowej. Zacząłem dogłębnie sprawdzać informacje na temat nektarowania Akacji i okazuje się, że chociaż drzewa zakwita w wieku 7 lat, to nektaruje dopiero po 15 latach!!! Tak więc młodzi pszczelarze i ogrodnicy, jeśli chcecie zobaczyć pracę pszczół na posadzonych drzewach, uzbrójcie się w cierpliwość.
Gdy 6 lat temu sadziłem przeszło 200 drzew Robinii Akacjowej przy pasiece, naiwnie liczyłem na pożytek. Całe szczęście, że nie pozbyłem się pięknie kwitnących Robinii, tak jak wielu pszczelarzy rozczarowanych ich nektarowaniem przed upływem 15 lat. Wygląda na to, że na pierwszy miód akacjowy przyjdzie mi i moim klientom poczekać do minimum 2030 roku ;-/.
Robinia akacjowa kwitnienie.
Robinia akacjowa kwitnie w maju lub czerwcu w zależności oczywiście od regionu kraju. Okres kwitnienia wynosi około 10 dni. Wegetacja na południu i północy Polski to różnica 2 tygodni. Bardzo często Akacja powtarza kwitnienie po kilku miesiącach na jesień. Jesienne kwitnienie nie jest tak intensywne jak w maju. Jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Jeśli w okresie tzw. zimnych ogrodników dotkną ją poranne mrozy, to nie doczekamy się kwiatów. Kolejnym zagrożeniem dla kwiatów są burze. Kwiaty są białe o odcieniu kremowym. Żyją około 5 dni, a dla pszczół są dostępne dopiero od 2 dnia. Intensywnie pachną i zwabiają owady w tym pracowite pszczoły. Aby kwiaty otworzyły się dla owadów, potrzebna jest temperatura powyżej 20 stopni C i wilgotność powietrza. W takich warunkach klimatycznych akacje odznaczają się wysoką miododajnością. Kwiaty są jadalne. Można z nich przyrządzać konfitury oraz dodawać do deserów.
Miododajność akacji.
Miododajność akacji wynosi około 2 litrów z jednego dorosłego drzewa. Na 1 hektarze plantacji akacji rośnie około 500 sztuk drzew. Akacja jest oczywiście kapryśnym pożytkiem. Szkodzą jej wspomniane przymrozki, burze oraz niska temperatura oraz mała wilgotność podczas nektarowania. Dodatkowo najlepsze rezultaty w pozyskiwaniu miodu akacjowego uzyskują pszczelarze, których pasieki zlokalizowane są przy lasach akacjowych. Drzewa rosnące pojedynczo narażone są późne, majowe przymrozki.
Podsumowując, akacja zaraz po lipie jest jednym z najcenniejszych roślin miododajnych w naszym kraju. Dzienne przybytki wagi ula dochodzą do 6-7 kg. Aby zapełnić wol, pszczoła musi odwiedzić zaledwie kilkanaście kwiatów akacji.