Truteń

Truteń to samiec pszczoły, który nie żądli i nie gryzie. Zobacz jak wygląda, czym się żywi, co robi oraz jak długo żyje. Z mojego artykułu dowiesz się także co oznacza zachowywać się jak truteń w odniesieniu do człowieka.

Jeśli w dzieciństwie oglądaliście bajki, to kojarzycie sympatycznego Gucia z wieczorynki “Pszczółka Maja”. Kreskowy bohater doskonale odzwierciedla zachowanie trutnia. To gruby i sympatyczny samiec pszczoły, który nie posiada żądła. W związku z tym nikogo nie ugryzie i nie użądli. Pszczelarze często zabierają ze sobą trutnie do przedszkoli, aby bezpiecznie pokazać dzieciom jak wyglądają te pożyteczne owady.

Jak wygląda truteń?

Truteń wygląda jak duża i gruba pszczoła. Mierzy od 15 do 17 mm długości i waży około 260 mg. Jest około 2, 5 raza większy od pszczoły robotnicy. Samiec pszczoły posiada 2 pary skrzydeł oraz 3 pary nóg podobnie jak jego siostry robotnice oraz królowa pszczół.
Jako ciekawostkę podam, że truteń powstaje z niezapłodnionego jaja. Nie ma więc ojca. Posiada jedynie matkę i dziadka 🙂

Czym się żywi, co robi i jak długo żyje samiec pszczoły?

Trutnie nie potrafią same się odżywiać. Karmione są przez pszczoły robotnice poprzez podawanie pokarmu z ust do ust. Zjawisko to nosi nazwę trofalaksja. Przez całe swoje życie trutnie nie zbierają pyłku ani nektaru. Jeśli od początku maja do sierpnia jest 1000 trutni, to zjedzą one aż 8 kilogramów miodu!

Trutnie pojawiają się w ulu od kwietnia do września. Ich główną rolą jest zapładnianie młodych, nieunasiennionych matek podczas lotów godowych. Loty godowe odbywają się na wysokości od 5 do kilkudziesięciu metrów. Trutnie oblatuję okolice w odległości do kilkunastu kilometrów od pasieki. Gdy trutniowi uda się zapłodnić królową pszczelą, kończy swój żywot.

W przeciętnej rodzinie pszczelej jest ich około 2 – 3 tysięcy. Proszę sobie wyobrazić ile pokarmu zjada taka armia “nierobów”. Gdyby rzeczywiście trutnie nic nie robiły w ulu, to pszczoły nie trzymałyby tak dużej ilości. Z racji, że są około 2,5 raza większe od pszczół, trutnie doskonale ogrzewają czerw pszczeli. Jest to bardzo ważna funkcja szczególnie podczas załamania pogody. Wytwarzają także, jak pszczela królowa feromony, które motywują robotnice pszczele do ciężkiej pracy.

Truteń od złożenia jajka przez matkę, do czasu wygryzienia się potrzebuje 24 dni. Dla przypomnienia: pszczoła rozwija się w 21 dnia, a królowa pszczela tylko 16 dni.

Gdy skończą 8 dni, wykonują pierwsze loty poza ul. Gdy skończą 12 dni stają się dojrzałe płciowo i wykonują loty godowe. Truteń wyczuwa feromony królowej w odległości do 100 metrów.

truteń w locie

Trutnie żyją około 2 – 3 miesięcy i umierają z miłości lub z głodu. Najszybszy i najbardziej spostrzegawczy truteń podczas godów kopuluje z królową pszczół i w nagrodę ginie. Jego narząd kopulacyjny odrywa się wraz z częścią jego wnętrzności. Los nie jest łaskawy dla pozostałych trutni. Pragmatyczne pszczoły na przełomie lata i jesieni pozbywają się trutni z ula, gdy nie są już im potrzebne. Robotnice przestają je karmić i nie wpuszczają do ula.

Człowiek zachowuje się jak truteń

Ludzi leniwych i prowadzących pasożytniczy tryb życia, określamy mianem trutnia. Tak określa się mężczyzn, którzy żerują na kobietach.
“Ten truteń nawet nie szuka pracy, podczas gdy ona zaharowuje się na śmierć.
Nie pozwolę, żeby moja córka spotykała się z tym trutniem.”

Źródła zdjęć: wikipedia.org