Prawdziwy miód z czasem zmienia postać z płynnej (patoka) na stałą (krupiec). Proces nazywa się krystalizacją i jest najlepszym dowodem na jakość produktu pszczelego.

Jak długo miód z postaci płynnej przechodzi do postaci skrystalizowanej?

Miód w postaci płynnej pozostaje tylko przez pewien czas, który zależy przede wszystkim od gatunku. Okres ten wynosi od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Najdłużej w formę płynną zachowuje z pewnością miód akacjowy, który nie ulega krystalizacji ponad rok czasu! Kolejnym rodzajem miodu długo krystalizującego jest miód spadziowy. Miód lipowy przechowywany w temperaturze pokojowej również długo zachowuje postać płynną.

Miody wiosenne bardzo szybko krystalizują. Rekordzistą jest miód rzepakowy, który potrafi skrystalizować już w ulu w ramkach pszczelich! Bardzo ważne jest szybkie rozlanie do słoików pozyskanego miodu z rzepaku. Miód rzepakowy w ciepłej kuchni krystalizuje w przeciągu maksymalnie 1 tygodnia, a w chłodnej piwnicy po 2 – 3 dniach.

Miody wiosenne, które mają cukry takie jak melecytoza i glikoza, krystalizują szybko. Miody pozyskiwane latem, w których dominuje fruktoza, krystalizują dłużej.

Moje testy wykazały, że miód lipowy przechowywany w ciepłym 22+ st.C. miejscu przez kilka miesięcy nie krystalizował, a po pół roku miał dolne pół słoika skrystalizowane i górna część pozostawała w patoce. Ten sam miód lipowy przechowywany w piwnicy zaraz po odwirowaniu krystalizuje od 2 do 3 tygodni.

Jak widzimy, czas pozostawania miodu w postaci płynnej zależy także od temperatury przechowywania.

Mity na temat płynnych miodów

Klienci przyzwyczajeni do miodów z marketów sądzą, że miód powinien być w postaci płynnej. Cóż, takie miody widzą na sklepowej półce, więc sądzą, że skrystalizowany miód to oznaka zepsucia. Nic bardziej mylnego. Jeśli Twój miód (oprócz akacjowego) cały czas zachowuje postać płynną, możesz być pewien, że to bezwartościowy produkt, który został poddany obróbce termicznej. Podgrzanie miodu powyżej 40 stopni C powoduje, że traci on cenne enzymy pszczele, które odpowiadają przede wszystkim ze lecznicze właściwości miodu.

Nieuczciwi pszczelarze oraz producenci miodu grzeją produkt pszczeli z kilku powodów:

  • chcą rozlać miód do sprzedaży detalicznej w słoiki z hurtowego miodu przechowywanego w beczkach
  • łączą miody importowane z Chin / Ukrainy
  • zacierają ślady fałszowania miodu. Miód zafałszowany nie równo krystalizuje. Po podgrzaniu miód staje się jednolity i na oko trudno stwierdzić czy nie zawiera cukru.
  • odparowują nadmiar wody w niedojrzałym miodzie.

 

Płynny miód zimową porą jest podejrzany. Kupuj miód tylko od zaufanego pszczelarza. Dobry, niechrzczony, odpowiednio przechowywany miód szybko krystalizuje. Krystalizacja miodu to nic złego. To proces zmiany fizycznej, a nie chemicznej. Jedyną niedogodnością skrystalizowanego miodu jest jego gęstość, twardość i problem z jego użyciem. Im mniej wody w miodzie i im dojrzalszy jest produkt pszczeli, tym jest twardszy.

Zobacz jak rozpoznać prawdziwy miód? 7 praktycznych sposobów na sprawdzenie czy miód jest dobry.

 

Wyświetlanie jednego wyniku

Wyświetlanie jednego wyniku