Jak rozpoznać prawdziwy miód? 7 praktycznych sposobów na sprawdzenie czy miód jest dobry.

Miód jest najsmaczniejszym lekarstwem i eliksirem młodości. Wzmacnia naszą odporność, reguluje ciśnienie tętnicze, leczy wiele schorzeń. Łagodzie stres oraz zmęczenie i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Regularne spożywanie 1 łyżki miodu każdego dnia gwarantuje zdrowie przez cały rok. Jednak aby miód leczył, musi być prawdziwy, prosto od pszczelarza i dobrze przechowywany. W dalszej części artykułu zwrócimy uwagę jakich miodów unikać i poznamy 7 pszczelarskich sposobów na rozpoznanie prawdziwego miodu.

Jak rozpoznać prawdziwy miód? Miód prosto od pszczelarza czy z marketu?

Chcąc spożyć miód mamy 4 możliwości zakupu:

 • prosto od pszczelarza,
 • w sklepie online,
 • w lokalnym sklepie zielarskim / ze zdrową żywnością,
 • z marketu.
Pierwszy wybór z powodu wygody, wypierany jest przez trzy pozostałe metody. Czy słusznie? Poniżej przedstawimy czym charakteryzują się poszczególne zakupy miodu.

Miód prosto z pasieki od lokalnego pszczelarza

Zakup miodu prosto z pasieki od lokalnego pszczelarza to najlepsza forma nabycie pewnego i często sprawdzonego miodu. Sprawdzonego, bo kupowanego corocznie lub poleconego od znajomych bądź rodziny. Kupując miód bezpośrednio w pasiece mamy możliwość:

 • bezpośredniej rozmowy z pszczelarzem, który odpowie nam na wszystkie nurtujące nas pytania i doradzi jak, w jakiej ilości i kiedy spożywać miód oraz inne produkty pszczele. Od pszczelarza dowiesz się jaki miód jest lepszy, lipowy czy wielokwiatowy?
 • sprawdzenia porządku i higieny na posesji. Z pozoru błahostka, ale można wiele wywnioskować o higienie i metodzie pozyskiwania produktów spożywczych przez pszczelarza
 • delikatnego utargowania ceny przy większych zakupach
 • możemy wypytać o mniej dostępne rodzaje miodu takie jak : gryczany, lipowy, faceliowy, spadziowy, nawłociowy i zarezerwowanie ich. Tego typu miody, jeśli występują, to w małej ilości i rozchodzą się wśród najbliższych klientów pszczelarza. Możemy także zlecić nietypowe zamówienie np na ziołomiód pokrzywowy.
 • w czarnym scenariuszu wiemy gdzie i komu odwieźć towar jeśli z miodem ma mało wspólnego

Zastanawialiście się jak powstaje miód?

Pszczelarze do najmłodszych osób nie należą. Często zdarza się, że zaufany lokalny pszczelarz nie ma już sił na pracę w pasiece i nie mamy skąd kupić pewnego miodu. Tak było z naszą rodziną. Przez lata zaopatrywaliśmy się w pewny miód od zaufanego lokalnego pszczelarza. Do czasu. Gdy straciliśmy dostęp do pewnego miodu, stanęliśmy przed problemem zakupu zaufanego miodu. Nasza pasieka powstała w 2015 roku by zapewnić pewny miód dla najbliższej rodziny. Nadwyżki miodu odsprzedajemy dalszej rodzinie, znajomym oraz w naszym sklepie online miodowewzgorze.pl

Zakup miodu w sklepie online

Jeśli nie mamy w swojej okolicy zaufanego pszczelarza, wówczas pozostaje nam szukanie zaufanego źródła miodu w internecie. Tu czają się niebezpieczeństwa. Najwyżej w wyszukiwarce i popularnych aukcjach internetowych pokazują się miody nie od pszczelarza z przydomowej pasieki lecz od hurtowników, handlarzy i “rzemieślników”. Oferowane przez nich miody są najczęściej nienajwyższej jakości lub obarczone bardzo dużą marżą.

Bierz pod uwagę zakup miodu bezpośrednio od pszczelarza z pasieki maksymalnie kilkudziesięciu ulowej. Przy takiej pasiece miód jest starannie pozyskiwany tradycyjnymi metodami. Rozlewany bezpośrednio do słoików, nie przechowywany w beczkach i grzany przed sprzedażą dla klienta. Duże, “rzemieślnicze” kilkuset + ulowe pasieki nie pozyskują w tradycyjny sposób miodu, gdyż nie mają na to czasu. Przy dużym zagęszczeniu owadów pojawiają się choroby, a jak choroby to i leki. Pewny miód tylko od niedużego pszczelarza posiadającego nr weterynaryjny.

Zakup miodu w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością

Zakup miodu w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością to kolejna możliwość nabycia miodu. Tego typu miejsca na 99% oferują dobry miód. Największy ich minus to cena, na którą ma wpływ marża sprzedawcy. Miód sam w sobie nie jest tani, gdy dodamy do jego ceny marżę sklepu, okaże się zaporowa dla naszego portfela. Alternatywą mogą być sklepy ogrodnicze, gdzie ustawiane są gabloty z miodem od lokalnych pszczelarzy. Tu marże są niższe. Możemy wybrać interesujący nas miód i nawiązać współpracę z lokalnym pszczelarzem – każdy miód na etykiecie ma dane teleadresowe do pszczelarza.

Chiński miód z marketu czy polski prosto od pszczelarza?

Bez względu na to, jaki rodzaj miodu wybierzesz, pamiętaj by sięgać po miód prosto od pszczelarza. Większość miodów dostępnych w marketach pochodzi z Chin i pozostałych azjatyckich krajów. Tego typu miody kuszą ceną i na tym kończy się ich zaleta. Zawarte w nich obce pyłki przede wszystkim są źródłem uczuleń. Bardzo często podczas kontroli wykrywa się w nich szkodliwe dla zdrowia antybiotyki (chloramfenikol), środki bakteriobójcze oraz ołów. Dodatkowo miody z marketu są grzane, przez co kompletnie tracą swoje prozdrowotne właściwości. Mając do wyboru grzany syropo-miód z marketu, lepiej kupić czekoladę z orzechami. Będzie smaczniej i taniej.

Kupując pewny miód prosto od pszczelarza, masz pewność jego jakości i prozdrowotnych właściwości. Kupuj wyłącznie miód od zaufanego pszczelarza z etykietą na której widnieją:
Nazwa pasieki
Imię i nazwisko pszczelarza
Adres i telefon.
Numer weterynaryjny, który świadczy o jakości i kontroli: miodu, pasieki oraz pracowni, czyli miejsca w którym miód jest pozyskiwany.

Po czym poznać grzany miód chiński lub polski?

Zarówno chiński miód jak i polski od nieuczciwych pszczelarzy jest grzany. Po czym rozpoznać grzany miód? Miód poddany obróbce termicznej jest cały czas płynny. Często na dole ma odrobinę kaszowatej konsystencji. Mieszanki polskich i chińskich miodów są nieregularnie skrystalizowane. Mogą mieć nieregularne warstwy miodu skrystalizowanego przedzielone płynnymi warstwami.
Unikaj miodów, na których etykiecie widnieje zapis “Mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE” To będą grzane, wątpliwej jakości tanie miody azjatyckie, w których składzie może być tylko 1 % dobrego, polskiego miodu.

Jak wygląda dobry polski miód lipowy i wielokwiatowy prosto od pszczelarza? Jak przebiega prawidłowy proces krystalizacji?

(1) Świeżo wykręcony miód prosto od pszczelarza jest płynny (patoka) gęsty, zamglony – nieprzeźroczysty.

(2) Nabierając łyżkę płynnego miodu i przelewając do słoika z miodem powinien tworzyć się wypukły stożek. Brak stożka lub zapadająca się wklęsła powierzchnia świadczy o niedojrzałości miodu i dużej zawartości wody w miodzie. Taki miód nie doczeka zimy.

(3) Kolejna metoda sprawdzenia jakości miodu polega na wlaniu miodu do szklanki z przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Dobry miód powinien równomiernie bez przerywania nawet bardzo bardzo cienkim strużkiem zlatywać do szklanki z wodą. Kapanie miodu i ciągłe przerywanie świadczy o chrzczeniu czyli zawartości cukru w miodzie. Oczywiście opisaną metodę cienkiego stożka miodu możemy przeprowadzić tylko w przypadku świeżego, płynnego miodu.

(4) Czwarta metoda sprawdzi się zarówno w przypadku płynnego, zaczynającego krystalizować oraz skrystalizowanego miodu. Polega na wlaniu miodu we wspomnianej szklance wody. Dobry miód ciężko osiądzie na dnie szklanki, podczas opadania zachowa swoją strukturę i nie będzie się rozpuszczał. Chrzczony miód rozpuści tuż po opadnięciu na dno szklanki. Dobry miód pozostanie minimum kilkanaście minut nie rozpuszczony. Jasny miód wiosenny rozpuszcza się się szybciej niż pozyskiwany latem np lipowy.

Krystalizacja miodów wiosennych: rzepakowego i wielokwiatowego

Najczęściej mamy do czynienia z miodem skrystalizowanym (krupiec). Krystalizacja miodu świadczy o jakości miodu. Dopiero jak mamy przed sobą miód skrystalizowany możemy mieć 100 % pewność jego jakości. Miód rzepakowy krystalizuje w przeciągu 1 tygodnia. Słomkowy kolor po skrystalizowaniu przechodzi w biel, która niedoświadczonym klientom kojarzy się ze smalcem. Miód wielokwiatowy wiosenny również szybko krystalizuje. Po około 2-3 tygodniach dobry miód jest skrystalizowany o kolorze od jasno żółtej do pomarańczowej (miód mniszkowy jest żółtopomarańczowy). Oczywiście dobre miody wiosenne prosto od pszczelarza, bez względu czy są przechowywane w chłodnej piwnicy, czy ciepłej kuchni, przede wszystkim szybko ulegają krystalizacji.

Krystalizacja miodów pozyskiwanych latem na przykładzie popularnego i poszukiwanego przez klientów miodu lipowego

(5) Miody letnie takiej jak wielokwiatowy, lipowy, gryczany, spadziowy, faceliowy … dłużej pozostają w płynnej formie (patoka). Miód lipowy przechowywany w chłodnej piwnicy o temperaturze około 10- 16 stopni C., krystalizuje po około 3 – 4 tygodniach. Jeśli po tym okresie kupujesz płynny miód to jest chrzczony, grzany albo źle przechowywany. Przechowywany w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu mieszkalnym o temperaturze około 20 stopni C. np w szafce, krystalizuje po około 2 – 3 miesiącach. Niewłaściwie przechowywany np na wierzchu ciepłej kuchni o temperaturze około 25 stopni C. krystalizuje bardzo powoli, zaczynając od dołu słoika.

Zdarza się, że jeszcze zimą miód lipowy przechowywany w ciepłym miejscu jest w dolnej części skrystalizowany, a górna połowa jest płynna. Taką postać miodu akceptują amatorzy. Płynny miód jest wdzięcznym dodatkiem do potraw kulinarnych. Doświadczeni konsumenci miodu doskonale wiedzą, że miód należy przede wszystkim przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Dzięki temu długo zachowuje swoje zdrowotne właściwości. Krystalizacja jest świadectwem i gwarancją jakości miodu.

(6) Skrystalizowany miód warto wziąć do ręki i przyjrzeć się jego strukturze na ściankach słoika. Powinna być jednolita. Dobry miód krystalizuje równomiernie bez widocznych grudek i płynnych postaci na ściance słoika. Miody wiosenne mają bardziej zwartą konsystencję od miodów pozyskiwanych latem. Przykładowo miód lipowy lub gryczany ma lekko garaletowato – grudkowatą konsystencję.

(7) Wieczko na słoiku z miodem powinno być płaskie, z czasem robi się wręcz wklęsłe. To oznaka dobrego miodu. Miód zepsuty ma wypukłe wieczko na słoiku z powodu wydobywania się gazów podczas kiśnięcia. Po otworzeniu takiego miodu słyszymy charakterystyczny syk i kwaśny zapach. Dobry miód po otworzeniu ma słodki zapach ula. Są miody, które pomimo starań pszczelarza w postaci pozyskiwania dojrzałego miodu, szybciej się starzeją. Należą do nich miód rzepakowy, miód spadziowy, miód nawłociowy. Miód psuje się od góry. Kilkuletni miód (mało kto ma taki miód, na ogół spożywa się go w pierwszym roku), może mieć na górze miękką warstwę około 2 cm. Należy się jej pozbyć i można spożywać dalszą część miodu.

Miód twardy jak kamień – czy jest sfałszowany?

W zależności od nektaru kwiatów, z jakich powstaje miód oraz dojrzałości pozyskanego miodu, powstają miody o różnej gęstości i twardości. Miody wiosenne klienci określają jako twarde jak kamień. Jako pszczelarz wolę twardy jak kamień, ale pewny miód wyciągać ze słoika nożem stołowym lub widelcem, niż za pomocą łyżki nabierać chrzczony bądź grzany i pięknie lejący się miód. Miód skrystalizowany to dobry, zdrowy produkt – taki ma dla nas wartość. Miody pozyskiwane latem są miększe. Im miód dojrzalszy i mniej wody zawiera tym jest twardszy.

Pozyskiwanie i przechowywanie miodu w Pasiece Miodowe Wzgórze

Ramki zasklepionym miodem

Wszystkie miody zaraz po wykręceniu z ramek pszczelich trafiają do odstojnika. Po 2 – 3 dniach rozlewamy do słoików i przechowujemy w chłodnej piwnicy. Dzięki przechowywaniu w chłodnym miejscu, długo zachowują swoje zdrowotne właściwości.

Miód przechowujemy w chłodnej piwnicy na drewnianych paletach obłożonych kartonem po słoikach.

Niewłaściwie przechowywany miód w temperaturze powyżej 20 st. C. szybko traci swoje lecznicze właściwości. Jeśli zależy Państwu na zakupie miodu nieskrystalizowanego prosimy kontaktować się w połowie maja w sprawie miodu wiosennego oraz na przełomie czerwca i lipca w sprawie miodu lipowego. Część miodów przeznaczonych do sprzedaży zaraz po odwirowaniu, przechowujemy w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Taki miód dłużej przechowuje postać płynną.

Jak rozpoznać dobry miód? Kup nasz miód. Wystarczy raz w życiu spróbować prawdziwego miodu, by nauczyć się rozpoznawać dobry miód.

9 thoughts on “Jak rozpoznać prawdziwy miód? 7 praktycznych sposobów na sprawdzenie czy miód jest dobry.

 1. Katarzyna

  Zawsze kupuję miód z lokalnej pasieki. Właściciel przy okazji zakupu zawsze chętnie pokazuje ule i opowiada o miodzie.

 2. MW

  Katarzyno, to najlepszy wybór. O pszczołach i miodzie pszczelarze lubią opowiadać całymi dniami 🙂

 3. Jerzy

  Ciężko rozpoznać dobry miód, jak się nie ma porównania. Ludzie okazjonalnie kupują lejące się miody w sklepach i do takich się przyzwyczaili. Nie wiedzą, że dobry miód krystalizuje. Żeby rozpoznać dobry miód trzeba mieć od zawsze pewny miód od zaufanego pszczelarza, najlepiej w rodzinie. Kto przez całe życie ma dostęp do pewnego miodu rozpozna jego jakość.

  1. Sor

   Kupiłem miód odrazu się skrystalizowal czy tak ma być lipowy wcześniej niebyl otwierany słoik czy to falszywy

 4. QRTYK

  Niestety większość osób myśli, że jak miód się leje to znaczy, że świeży. Bardzo dobry artykuł, sam jestem pszczelarzem, jednak oddaje miód(za mało, żeby sprzedawać) i wyraźnie widzę różnice Jeszcze na naturalnym miodzie powstaje taka pianka biała(nawłociowy). Pozdrawiam

 5. MW

  Tak, nadal pokutuje w społeczeństwie mit lejącego się miodu. Pozostaje uświadamiać klientów, że dobry miód przede wszystkim krystalizuje. Tak jak piszesz na górze jest pianka, to pęcherzyki powietrza po krystalizacji. Po bokach słoika, jasne plamy jak na zdjęciu na samym dole, to oznaka szybkiej krystalizacji miodu. Pozdrawiam serdecznie.

 6. beata

  rewelacyjne artykuły, dziękuje

 7. Ewa

  Czy poza kolorem można w jakiś inny sposób odroznic miód wielokwiatowy od mniszkowego.
  Kupiony przeze mnie miód wydaje siè w stosunku do poprzednich aż drazniaco słodki.Czy mniszkowy miód nie powinien być łagodniejszy ,delikatniejszy?

  1. MW

   Najlepiej w razie wątpliwości poddać miód badaniu na zawartość pyłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *