Jak wykonać oprysk, żeby nie szkodzić pożytecznym owadom

Wiosna to pora roku, kiedy rolnicy rozpoczynają okres ochrony roślin poprzez używanie chemicznych preparatów, których zadaniem jest zwalczanie szkodników i chorób upraw ozimych. Przy okazji stosowania takich preparatów mogą zaszkodzić pożytecznym owadom, które zapylają kwiaty i inne rośliny. W maju zaczynają rozkwitać różne rośliny, które przyciągają między innymi pszczoły i trzmiele. Oprysk w dzień i dezinformacja może spowodować katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego i pozabijać pożyteczne stworzenia. Jakie są rodzaje środków owadobójczych? Jak chronić pszczoły i kiedy należy robić opryski?

Jakie są rodzaje środków owadobójczych?

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele środków owadobójczych, które nazywane są insektycydami. Przy wyborze takiego preparatu, którego zamierzamy użyć w swoim ogrodzie, należy stosować się do odpowiednich zasad i instrukcji. Na samym początku trzeba skupić się na przeczytaniu etykiety, ponieważ zawarte na niej informacje pomogą w odpowiednim użyciu takiego produktu. Na rynku dostępne są środki, które zabijają owady lub ograniczają ich rozmnażanie. Ponadto w sklepach ogrodniczych znajdują się środki, które również pozostają na powierzchni zieleni, a niektóre wnikają do środka i są transportowane po większości części roślin. Toksyny przenikają do ciała owada poprzez układ pokarmowy, oddechowy bądź przez okrywę ciała. Zapoznanie się z etykietą na opakowaniu jest istotne, gdyż znajduje się tam instrukcja jak poprawnie i w sposób bezpieczny stosować taki preparat.

W jaki sposób chronić pożyteczne owady podczas oprysku?

Przeprowadzenie oprysku chemicznego roślin w sposób poprawny redukuje ryzyko zatrucia pszczół i innych owadów zapylających do minimum. Bezpieczne owady takie jak trzmiele, pszczoły itd. to gwarancja udanych plonów. Najbardziej popularnym błędem, który popełniają początkujący rolnicy i ogrodnicy to zły wybór środków do ochrony roślin, a także brak zapoznania się z etykietą lub nieprzestrzeganie zasad zawartych w instrukcji. Najczęstszymi błędami jest złe dawkowanie i stosowanie nieodpowiednich lub zabronionych preparatów przy danej uprawie.

ogrodnik wykonuje oprysk

Na opakowaniach często zawarty jest napis dotyczący niebezpieczeństwa dla pszczół. Oznacza to, że takie środki należy stosować tylko i wyłącznie późnym wieczorem lub nocą, aby nie zlikwidować tych pożytecznych stworzeń. Należy pamiętać, że ochrona pszczół i innych owadów zapylających jest wymogiem prawnym, a brak przestrzegania tych przepisów grozi karą pieniężną o wysokości do pięciu tysięcy złotych, a nawet utratą prawa do dotacji unijnych. Oprysków chemicznych nie stosuje się na roślinach podczas kwitnięcia, a nawet, gdy w uprawie kwitną chwasty. Więcej informacji o ochronie owadów zapylających znajdziesz na stronie https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/jak-zapobiegac-zatruciu-pszczol-podczas-wykonywania-opryskow/.

Kiedy stosować oprysk chemiczny?

Wprowadzenie zasad i terminów stosowania oprysków ma na celu ochronę owadów zapylających. Na opakowaniach preparatów zawarto informacje dotyczące okresu prewencji. Ważne jest, aby zapoznać się z etykietą. Zakazane jest wykonywanie oprysków podczas oblotu pszczół, który trwa w godzinach miedzy 6 a 18. Eksperci twierdzą, że godziny poranne są złe, aby dokonywać oprysków chemicznych, ponieważ klimat się ociepla, a pszczoła może rozpocząć oblot już przed godziną szóstą rano. Dlatego, aby zachować pełne bezpieczeństwo i dbać o pożyteczne stworzenia, powinno się przeprowadzać taki oprysk w godzinach wieczornych lub nocnych. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, czy w ogrodzie nie ma pszczół lub trzmieli.

Artykuł sponsorowany.