Chrupiące ogórki w miodzie

Sprawdź jak smakują słodko kwaśne ogórki w miodzie. Są dobre już po 7 dniach od zamknięcia w słoikach. To znakomita, chrupiąca zakąska na każdą imprezę oraz dodatek do obiadu lub potraw z grilla.

Przy robieniu moich ogórków do słoików na zimę nie ma dużo pracy. Dlatego każdego roku warto zrobić zapas chrupiących ogórków w aromatycznej zalewie z miodem. Posmak słodkiego miodu doskonale komponuje się z kwaśną zalewą. Dla mnie niebo w gębie. Zapraszam na fantastyczne plastry ogórków w miodzie.

Składniki

1 szklanka to 250 ml. Proporcje są na 1 kg ogórków i 2 słoiki 720 ml, więc łatwo obliczysz większą ilość.

  • 1 kg ogórków gruntowych
  • pół średniego ząbka czosnku na każdy słoik
  • pół łyżeczki gorczycy na każdy słoik
  • po 2 lub 3 ziarna pieprzu czarnego oraz ziela angielskiego na każdy słoik
  • 1 listek laurowy na każdy słoik

Zalewa octowo miodowa

  • 1 litr wody
  • 200 ml octu
  • 200 g miodu (8 łyżek)
  • 170 g cukru (około 3/4 szklanki)
  • 2 łyżeczki soli do przetworów (kamienna i nie jodowana)
słoik z ogórkami w miodzie i miód wielokwiatowy

Jak zrobić ogórki w miodzie?

1 – myję i wyparzam słoiki oraz nakrętki

Słoiki dokładnie myję i wyparzam wrzątkiem. Możesz wykorzystać zmywarkę do naczyń lub wyparzyć w piekarniku (temperatura 100 – 110 stopni C). Ważne jest, aby słoiki nie były poszczerbione. Oczywiście najlepiej jest użyć nowych nakrętek.

2 – umieszczam przyprawy w słoikach

Do każdego słoika wrzucam: po 2 lub 3 ziarna pieprzu czarnego oraz ziela angielskiego, listek laurowy, pół łyżeczki gorczycy, a także pół ząbka czosnku.

3 – myję i kroję ogórki

Ogórki gruntowe myję w zimnej wodzie. Możesz użyć gąbki do naczyń. Jeśli masz kupione ze sklepu, to namocz je w wodzie przez 2 godziny, aby nabrały sprężystości.

Z ogórków usuwam twarde końcówki i kroję w plastry o grubości około 1,5 cm.

Plastry ogórków umieszczam w słoikach.

3 – zalewam miodowo octową zalewą

W garnku zagotowuję wodę i zdejmuję z ognia. Następnie wsypuję cukier i niejodowaną sól kamienną. Dodaję też mój miód. Wszystko mieszam, aż się rozpuści. Na koniec wlewam także ocet i całość mieszam.

Polecam 100% naturalne miody z mojeje rodzinnej pasieki Miodowe Wzgórze:

Gorącą zalewę wlewam do słoików z ogórkami. Następnie wycieram do suchego ranty słoików oraz nakrętki i mocno zakręcam.

4 – pasteryzuję ogórki w miodzie

W większym garnku zagotowuję wodę, a na dno umieszczam ściereczkę kuchenną. Ciepłe słoiki ostrożnie umieszczam w garnku. Nie powinny się ze sobą dotykać. Woda powinna sięgać do około 3/4 wysokości słoików. Podczas pasteryzacji pamiętaj, aby gorące słoiki wkładać do gorącej wody, a zimne do zimnej.
Gotuję na średnim ogniu. Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień na minimum, tak aby pęcherzyki powietrza tylko lekko bulgotały. Pasteryzuję przez 15 minut. Czas liczę oczywiście od czasu zagotowania się wody.

Po pasteryzacji ostrożnie wyjmuję słoiki. Kładę do góry dnem na stół lub blat kuchenny wyścielony ręcznikiem, kocem lub ściereczką. Całość przykrywam i zostawiam na kilkanaście godzin, aż ostygnie.

ogórki w miodzie

Przechowuję w chłodnej piwnicy. Są dobre już po tygodniu czasu :-). Smacznego.

Mój przepis został wyróżniony na grupie kulinarnej strony Rondel. Zdobył: 33 polubienia, 8 komentarzy i aż 28 udostępnień 🙂. Poniżej zrzut ekranu.