Zestaw do grzanego wina – jak zrobić grzane wino w domu?

Gdy zbliżają się chłodne dni, nic tak nie smakuje wieczorem, jak odrobina grzanego wina. Nie trzeba wcale kupować gotowego, gdyż można zrobić je samodzielnie. Wystarczy tylko odpowiedni zestaw do grzanego wina.

Jak szybko zrobić grzane wino w domu?

Samodzielne przygotowanie grzańca nie jest wcale trudne ani skomplikowane. Przyda się rondelek bądź miska ze stali nierdzewnej, którą można podgrzewać, a potem można już przejść do pracy. Najlepiej wybrać do tego półsłodkie wino, do którego następnie należy dodać cynamon, imbir, goździki oraz kardamon. Możecie także dołożyć odrobinę skórki cytrynowej oraz suszone jabłka. Zatem wino przelewamy do garnka, dodajemy przyprawy, a na koniec dosładzamy łyżką miodu i podgrzewamy do czasu aż wino zacznie parować. Następnie przecedzamy je i przelewamy do kubków. Możecie również użyć wina słodkiego, do którego wystarczy dodać cynamon, imbir oraz kardamon i goździki. Nie trzeba już do niego dodawać cukru. Możecie dołożyć dwie łyżki rodzynek. Przygotowując grzańca nie zapomnijcie, że wystarczy kupić tańsze wino, nie trzeba wybierać tego z wyższej półki. Pewnie zastanawiacie się, czy można przygotować grzane wino z białego wina. Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko dodać do niego sok jabłkowy, a także anyż, goździki i cynamon. Gwarantujemy, że smak jest bardzo ciekawy.

Zestaw do grzanego wina – jaki wybrać?

Aby odpowiednio przygotować, ale też zaserwować grzane wino, które działa rozgrzewająco, nie trzeba wcale kupować bardzo drogiego zestawu. Odpowiednim wyborem może być zestaw do grzanego wina zawierający rondelek do podgrzewania, czy miseczkę, którą umieszczamy nad świeczką. Ważne jest to, by naczynie nie było zbyt płytkie, gdyż w takim przypadku bardzo łatwo wylać wino. Oczywiście trzeba też przygotować większą łyżkę do mieszania oraz sitko do przecedzania. Niezbędna jest również chochelka, którą będziemy nalewać trunek. Aby wino zachowało swój smak, ale też intensywny aromat temperatura podgrzewania nie może być wyższa niż 60 do 80 stopni. Wino najlepiej podawać w glinianych naczyniach. W ten sposób będziecie czuć jego intensywny zapach. Możecie też wybrać podgrzewacz i dobrać do niego kubki w baryłkowatym kształcie, np. z ceramiki bądź kamionki, gdyż długo utrzymują ciepło. 

Artykuł sponsorowany.