Nalewka z wiśni przepis babci

Pyszna i zdrowa nalewka z wiśni z przepisu babci na bazie miodu. Zobacz jak w prosty sposób zrobić aromatyczną i smaczną nalewkę o głębokim kolorze. Poznaj właściwości lecznicze babcinej nalewki z wiśni.

Wiem, że w każdym sklepie spożywczym można kupić wiśniówkę. Próbowałem wiele z nich, ale żadna nie umywa się do domowej nalewki z wiśni. Sklepowe trunki w smaku przypominają słodki likier wiśnio podobny. Jeśli chcesz poczuć prawdziwy bukiet wiśni, przygotuj nalewkę z mojego rodzinnego przepisu, który mam od babci.

Zdrowotne właściwości nalewki z wiśni

Na wstępie chcę zaznaczyć, że nalewka na bazie alkoholu powinna być pita z umiarem i tylko przez osoby dorosłe. Nalewki na bazie cukru lub miodu nie są zalecane osobom z cukrzycą. Wiśniówka oprócz wspaniałych walorów smakowych, posiada także szereg właściwości leczniczych. Przede wszystkim za sprawą bioflawonu, wiśniówka jest naturalnym przeciwutleniaczem, który niszczy wolne rodniki. Wspomaga zatem opóźnianie procesów starzenia i powstawania komórek nowotworowych. Wspiera także układ odpornościowy.

Nalewka z wiśni spożywana z umiarem poprawia pracę naszego układu trawiennego za sprawą pektyn. Dzieje się to za sprawą wydzielania soków żołądkowych oraz pracy samego żołądka. Dodatkowo wiśniówka obniża ciśnienie krwi i poprawia pracę układu sercowo – naczyniowego.

Składniki na nalewkę z wiśni

Nalewka z wiśni na bazie miodu ma około 110 kcal w 50 ml.

  • 1,5 kg wiśni *
  • 500 g miodu
  • 500 ml spirytusu 95%
  • 250 ml wody (1 szklanka)

Wskazówki do składników. * Do nalewki najlepsze są oczywiście nie duże i soczyste wiśnie ze starych odmian rosnących w przydomowych sadach. Jeśli masz takie wiśnie, to wystarczy ich 1 kg. Takie owoce kupisz u lokalnych rolników na bazarku. W większości przypadków będziecie jednak korzystać ze sklepowych wiśni. Dlatego trzeba użyć ich około 1,5 kg, aby nalewka była aromatyczna.
Jeśli chodzi o miód, to najlepszy jest z pewnością jasny, wielokwiatowy miód wiosenny. Charakteryzuje się on neutralnym smakiem i kolorem. Jeśli nie masz miodu, to możesz zastąpić go cukrem w proporcji 1 do 1. Zalecam jednak użyć miodu, który nadaje gęstości i szlachetnego smaku nalewce.

na zdjęciu nalewka z wiśni na miodzie

Jak zrobić nalewkę z wiśni z przepisu babci?

Przygotuj miskę do płukania owoców, duży słoik o pojemności minimum 3 litry.

Krok 1. Myję i dryluje wiśnie oraz dodaję miód.

Wiśnie płuczę kilkukrotnie w misce z chłodną wodą. Przebieram oczywiście i usuwam brzydkie owoce, listki i szypułki. Następnie odsączam na sicie lub durszlaku i dryluję z pestek. Robię to ręcznie lub za pomocą maszynki. Duże owoce łatwo dryluje się za pomocą maszynki, natomiast mniejsze zalecam drylować ręcznie. Usuwam pestki, ponieważ zawarte w nich pektyny powodują ból głowy po spożyciu. Do nalewki dodaję jedynie 20 – 30 sztuk pestek, które wzbogacą smak.

Wydrylowane wiśnie wrzucam partiami do słoja i dodaję po łyżce miodu. Czynność powtarzam, aż wydryluję wszystkie owoce i dodam całą porcję miodu.