Chaber bławatek – uprawa, miododajność, właściwości lecznicze

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) dawniej uważany był za chwast, dziś doceniamy jego właściwości lecznicze oraz pszczelarskie. Roślinę stosuje się w leczeniu oczu, problemach skórnych oraz układu moczowego. Jest także składnikiem kosmetyków. Czy kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować bławatka? Poznaj działanie chabra bławatka, jego uprawę oraz miododajność.

Charakterystyka i wygląd chabra bławatka.

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) występuje naturalnie w Europie, Azji oraz Ameryce północnej. Jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych. Dorasta w zależności od wysokości zbóż do 90cm. Ma cienką łodygę, rzadkie ulistnienie i oczywiście piękne, niebieskie kwiaty, które zwabiają tysiące pszczół. Kwiaty maja średnicę około 2 – 3 cm, a każdy z nich składa się z 5 ciemnobłękitnych płatków. To właśnie od chabru pochodzi określenie koloru chabrowego – niebieskiego odcienia. Przez rolników oczywiście uważany za inwazyjny chwast (1 roślina wytwarza od kilkuset do 1600 nasion, które mogą czekać w ziemi na wykiełkowanie do kilkunastu lat, a korzenie do 6 lat!), przez medycynę ludową za roślinę leczniczą. Występuje pod ludowymi nazwami: jasieniec, macoszka, białas, wawer, głowacz lub wasilek. Płatki kwiatów są jadalne. Rolnicy traktują chaber jako chwast, pszczoły jako pożytek, a ludzie jako zioło. Poznaj lecznicze właściwości chabru.

chaber bławatek

Chaber bławatek właściwości lecznicze.

Płatki kwiatu chabru zbieramy oczywiście na początku kwitnienia z samego rana po opadnięciu rosy w słoneczny dzień. Aby zioło zachowało lecznicze właściwości, suszymy w przewiewnym i zacienionym miejscu o temperaturze około 35 stopni C. Jeśli po ususzeniu płatki nie zmieniły koloru, mamy pewność, że zachowały cenne właściwości lecznicze:

  • wspomaga leczenie stanów grzybiczych skóry, trądziku oraz łupieżu
  • zalecany jest na cerę przetłuszczającą się
  • redukuje i uszczelnia pękające naczynie krwionośne
  • wspomaga leczenie układu moczowego, a w szczególności chorobom nerek i zapaleniem pęcherza. Zapobiega powstawaniu kamienicy nerkowej.

Chaber bławatek łagodzi choroby oczu takie jak: stany zapalne, obrzęki i zapalenia spojówek. Napary i okłady zalecane są dla osób wrażliwych na promienie słoneczne oraz długo pracujące przed monitorem.

Chaber zawiera przede wszystkim:

  • sole mineralne
  • witaminę C
  • potas
  • mangan
  • flawonoidy
  • glikozydy antocyjanowe.

Antocyjany odpowiadają za procesy odtruwania organizmu, wspomagając także nerki i cały układ moczowy. Redukują i uszczelniają pękające naczynie krwionośne. Chronią oczy i pozytywnie oddziałują na nasz wzrok.

Płatki kwiatów oczywiście są jadalne i mogą urozmaicać sałatki. Z bławatka możemy przygotować także: soki, nalewki oraz napary stosowane wewnętrznie lub zewnętrznie. Wystarczy, że zalejesz 1 łyżkę suszonego chabru szklanką wrzątku, przykryjesz do zaparzenia na 15 minut i uzyskasz cenny napar – herbatkę leczniczą. Należy go spożywać między posiłkami w ilości nie większej niż 1/2 szklanki jednorazowo. Herbatka z chabru poprawia trawienie poprzez regulowanie pracy wątroby oraz woreczka żółciowego.

Nalewka z kwiatów chabru.

Nalewka z kwiatów chabru zalecana jest osobom z chorobami układu moczowego, wątroby, a także problemami skórnymi. Wystarczy, że 5 łyżek suszonych kwiatów, zasypiesz 2 łyżkami cukru i zalejesz 0,5 litra wódki 40%. Miksturę szczelnie zamkniętą odstawiamy w ciemne miejsce. Po tygodniu odcedzamy i możemy rozpocząć kurację leczniczą.

Płatki chabra bławatka zalane wrzątkiem, możemy także dodać do kąpieli. Uzyskamy wówczas antybakteryjne i antygrzybiczne oddziaływanie. Napar z chabru jest idealne na zewnętrzne okłady oczu, obrzęki oraz bóle stawów. Na wspomniane bóle stawów bardzo dobrze działa nalewka z propolisu.
Płukanka z chabru leczy zapalenie gardła, grzybicy i stanów zapalnych jamy ustnej.

Miododajność chabra bławatka.