Jak pomagać ptakom latem?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Upalne dni bywają uciążliwe nie tylko dla ludzi, lecz również dla ptaków. Jak można im wówczas pomagać?

Jak mogę pomóc skrzydlatym przyjaciołom latem?

Jak powinno wyglądać pomaganie ptakom latem? Szczególnie ważne w tym okresie jest to, aby zagwarantować spragnionym zwierzętom dostęp do wody. Pomaganie ptakom w upalne dni może polegać między innymi na wystawieniu specjalnego poidełka. Równie pomocny może się okazać karmnik z odpowiednio dopasowanymi do pory roku przysmakami lub budka zapewniająca bezpieczne miejsce do wylęgu.

Karmnik dla ptaków

Karmniki dla ptaków, wbrew pozorom, sprawdzają się nie tylko zimą. Skrzydlatych przyjaciół można dokarmiać również latem. W ciepłych miesiącach potrzebują one w diecie pokarmów bogatych w białko. Zaliczają się do nich między innymi: nasiona czarnego słonecznika, larwy mącznika, uprzednio rozdrobnione ziarna owsa, jabłka, gruszki, śliwki czy banany.

karmnik dla ptaków

Poidełka dla ptaków

Kolejny sposób to pomoc skrzydlatym przyjaciołom w sezonie letnim to poidełko. Mimo że ptaki pobierają wodę z pokarmu, to źródło jest dla nich niewystarczające. W upalne dni kałuże są wyschnięte, a nawet jeżeli od czasu do czasu spadnie deszcz, temperatura w krótkim czasie zaczyna rosnąć, a woda — parować. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że układ oddechowy ptaków nie jest przystosowany do pobierania płynów z powietrza. Co więcej, piją one w specyficzny sposób. Pobierają wodę dziobem, po czym unoszą głowę do góry, sprawiają, że przepływa ona do gardła. Chcąc skutecznie poić ptaki latem, należy się zaopatrzyć w poidełko dla ptaków. Na sklepowych półkach można znaleźć rozmaite produkty tego typu. Godne polecenia są w szczególności automatyczne poidełka dla ptaków. Tym, co je wyróżnia jest to, że posiadają one mechanizm samo napełniający. W momencie, w którym zwierzę odbija się od talerza, zbiornik lekko się przekrzywia i wypełnia świeżą wodą. Tego typu poidełko dla ptaków do ogrodu jest bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie wymaga ono bowiem częstego nalewania wody, a co ważne, przez cały czas pozostaje ona czysta oraz świeża i paruje bardzo powoli. Poidełko dla ptaków na nóżce to doskonałe rozwiązanie do ogrodu, parku czy na skwer. Poidełko dla ptaków wiszące najlepiej będzie się natomiast sprawdzało na balkonie lub tarasie.

Budki dla ptaków

Ze względu na nieustanny rozwój miast i związaną z tym wycinkę drzew, ptaki mają coraz mniej miejsc, w których mogłyby założyć gniazdo. Jak pomóc im w tej sytuacji? Z pomocą przychodzą domki i budki lęgowe dla ptaków. Poszczególne produkty tego typu różnią się od siebie między innymi średnicą otworów wlotowych. Przykładowo, budki dla ptaków, gdzie parametr ten wynosi między 27 a 33 mm będą odpowiednie dla wróbli, mazurków, modraszek czy kowalików. Otwór wlotowy o średnicy od 47 do 55 mm najlepiej sprawdzi się w przypadku szpaków, bogatek oraz pleszek. Kolorowe budki dla ptaków z otworem wlotowym o wielkości pomiędzy 110 a 150 mm będzie optymalny dla puszczyków, krzyżówek oraz nurogęsi.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *