Podsumowanie wiosny 2021.

Co u mnie na Warmii i Mazurach w pasiece i pożytkach (podaję wydajność miodową)? Wiosna 2021 jest dziwna. Wszystko opóźnione o 2 – 3 tygodnie. Nie pamiętam takiego roku, by rzepak i kasztany kwitły w czerwcu. Niech zdjęcia kwitnącego rzepaku w czerwcu oddadzą stan pogody w 2021r. Kwitną także kasztany! Opóźnienie pożytków ma swoje plusy.

Rzepak nietypowo kwitnie jeszcze w czerwcu.

Maj był chłodny i deszczowy. Rzepak zakwitł przy pasiece w okolicy 13 maja 2021. W chwili pisania posta na bloga, jeszcze kwitną ostatnie kwiaty. Wydajność miodowa rzepaku wynosi od 60 do 140 kg z hektara. Rzepak jest jedynym pewnym pożytkiem, gdyż kwitnie od 3 do 4 tygodni. Dzięki temu każdy pszczelarz wstrzeli się w lotną pogodę.

pszczoła na rzepaku czerwiec 2021


Mniszek lekarski także kwitnie w czerwcu. Wydajność miodowa mniszka wynosi od 20 do 30 kg z hektara. Mniszek do pełnego nektarowania wymaga ciepłej wiosny z temperaturami powyżej 20 st. C.
Pszczoły na przełomie maja i czerwca doskonale wykorzystały końcówkę obu pożytków. Wilgotna gleba po śnieżnej zimie i deszczowej wiośnie, spowodowała dobre nektarowanie. Poprawa pogody: słonecznie z temperaturą często powyżej 20 st. C powoduje doskonałe nektarowanie.

Co obecnie kwitnie w zasięgu lotu pszczół?

Nie pamiętam takiego roku, aby kasztany były obsypane kwiatem w czerwcu. Wydajność miodowa kasztanów to około 50kg z hektara.
Pięknie kwitnie głóg jednoszyjkowy, którego wydajność miodowa to zaledwie 15kg z hektara.

pszczoła na głogu jednoszyjkowym

Chaber zaczyna wyrastać na polach pszenicy. Wydajność miodowa chabru wynosi od 350 do 600 kg z hektara. Bardzo dobry pożytek, który jest częstym dodatkiem do miodu lipowego. Kończy kwitnąć jarzębina, której wydajność miodowa wynosi około 30 kg z hektara.
Wczoraj nagle zabieliło się od koniczyny, której wydajność miodowa wynosi od 60 do 110 kg z hektara.
Od kilku dni kwitnie także bobik, który oprócz nektaru jet także dużym pożytkiem spadziowym. Bobik każdego roku jest wręcz oblegany przez mszyce. Wydajność miodowa bobiku wynosi około 25kg z hektara, nie licząc ilości spadzi.

Widząc po pyłku, jaki znoszą pszczoły do ula oraz oględzinach pól i łąk mogę powiedzieć, że rzepak jest obecnie numerem 1. Część pszczół oblatuje głóg. Natomiast koniczyna oraz chaber nie budzą póki co zainteresowania. Reguła jest taka, że rośliny miododajne nie nektarują obficie na początku kwitnienia.

Co lada dzień zakwitnie?

Akacja (Robinia Akacjowa) nie przymarzła w tym roku i ma obecnie 1-2cm zielone pąki. Powinna zakwitnąć za kilkanaście dni. Wydajność miodowa akacji to około 65kg z hektara.
Lipa szerokolistna, czyli ta wcześniejsza, najczęściej zakwita na północy kraju na początku czerwca. W tym dziwnym roku dopiero 12-13 maja pojawiły się pierwsze liście na drzewach lip. Stąd opóźnienie w zakwitnięciu. Póki co lipy zarówno szeroko jak i wąskolistne mają małe paki kwiatowe. Wydajność miodowa lipy szerokolistnej wynosi do 180kg z hektara, a lipy wąskolistnej aż 1000 kg z hektara! Wydajność dodatkowo wyraźnie wzrasta podczas spadziowania. Lipa jest niestety kapryśnym pożytkiem i nie każdego roku nekatruje.
Maliny mają już pąki kwiatów i lada dzień zakwitną. Pszczoły bardzo chętnie oblatują maliny. Wydajność miodowa malin wynosi od 50 do 250 kg z hektara.

Jaki będzie obecny rok? Zobaczymy! Póki co zapowiada się bardzo dobrze.

Zobacz także: