Podkurzacz do pszczół

Masz podobnie jak ja dość chińskich podkurzaczy, które nie wytrzymują jednego sezonu? Szukasz porządnego urządzenia na lata, ale nie chcesz wydać dużych pieniędzy? Jeśli tak, to artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zaprezentuję podkurzacz, który przypadkiem odkryłem i stosuję w swojej pasiece od kilku miesięcy. Dla początkujących pszczelarzy dodatkowo poradnik z podpalania i paliwa do podkurzacza.

Porównanie starych solidnych podkurzaczy do współczesnych.

Mój pierwszy podkurzacz, który pamiętał czasy PRL, odziedziczyłem po teściu – pszczelarzu. Był solidny, wykonany z grubszej blachy. Bez problemu mogłem go otwierać i uzupełniać w próchno podczas pracy. Służył mi długo do czasu, aż sparciał mniszek powietrza. Wymieniłem go na nowiutki prosto z chińskiej fabryki. Piękny, ale na tym skończyła się jego zaleta. Od tej pory miałem nieustanne problemy z prostym urządzeniem, które po kilku użyciach nie nadawało się do pracy w pasiece. Żaden współcześnie produkowany podkurzacz nie przetrwał w pasiece dłużej niż kilka miesięcy. Szczytem wszystkiego było dziadostwo, które dosłownie rozleciało się po 2 tygodniach używania. Wszystkie obecnie produkowane podkurzacze mają jedną wadę. Zbudowane są ze słabego materiału, cienkiej blachy, która przede wszystkim nie wytrzymuje gorąca żaru. Przez to połączenie górnego i dolnego elementu wypacza się. Urządzenia oczywiście nie można otworzyć bez użycia siły lub pomocy dłuta .

Na co zwracam uwagę przy wyborze podkurzacza?

Podkurzacz to podstawowe narzędzie pracy pszczelarza. Z braku dłuta posłużysz się nożem, widelcem, śrubokrętem… Zmiotkę zastąpi pióro gęsi. Podkurzacza nie zastąpisz tak łatwo. Na co zwracam uwagę przy zakupie podkurzacza? Bez względu na to czy kupisz podkurzacz ze zwykłej czy nierdzewnej stali, będzie ona za cienka. Prędzej uszkodzisz go mechanicznie, niż doczekasz się zardzewienia. Mieszek z eko-skóry czy skórzany? Lepszy jest skórzany.

Odkryłem na szczęście na rynku solidny podkurzacz, który wygląda topornie, ale działa jak należy. Jest dodatkowo bardzo tani! Wykonany jest z mieszka z eko-skóry oraz blacha do wyboru ocynk lub stal nierdzewna.

Odkurzacz, który polecam.

Podkurzacz kupiłem na alledrogo na początku tego roku. Był bardzo tani i wyglądał jakoś inaczej :-). Od razu dało się zauważyć, że urządzenie nie widziało chińskiej fabryki. Stara, dobra, rzemieślnicza robota! Spójrzcie sami:

podkurzacz na pasiece

Podkurzacz używam już od kilku miesięcy. Sprawuje się idealnie. Ma inaczej rozwiązany dopływ powietrza oraz wkład na popiół. Urządzenie zbudowane jest z grubej blachy. Górna część łącząca się z dolną, ma podwójnie złączoną blachę. Dzięki temu oba elementy idealnie do siebie pasują i co najważniejsze, nie wypaczają się pod wpływem temperatury. Dzięki czemu bez problemu mogę w każdej chwili otworzyć gorący podkurzacz i uzupełnić go o dodatkowe próchno do dymienia.

Nie wiem dlaczego, może właśnie z powodu grubej blachy, podkurzacz nie zabrudza się wewnątrz smołą. Dzięki temu czyszczenie i otwieranie jest bezproblemowe.

Jeśli podkurzacz zużyje się, to nie będzie żal. Po pierwsze jest bardzo tani. Pierwszy egzemplarz kupiłem poniżej 30 zł, a zapasowe 10 sztuk już za około 34 zł. Tak, tak, kupiłem 10 sztuk. Foto poniżej.

10 podkurzaczy

Ogólnie kupuję w tym roku wszystkiego na zapas, aby nie tracić na inflacji!

Jakie paliwo do podkurzacza? Jak podpalać oraz o awaryjnych metodach.

Do palenia w podkurzaczu najlepiej sprawdza się przede wszystkim próchno z wierzby. Nie wytwarza gorąca, długo się tli i wytwarza dużo jasnego dymu. Wykorzystuję także korę drzew. Wadą kory jest większe wydzielanie ciepła.

Bardzo dobrze podpala się kawałek suchego próchna od świeczki. Oczywiście trzeba pamiętać o osłonie od wiatru. Rozpalam podkurzacz na przykład na wejściu do piwnicy. Do rozpalania nie używam żadnych podpałek. Dobrze spisuje się opakowanie po jajkach. Nie nadaje się natomiast karton i papier.

Idąc na pasiekę, biorę ze sobą zapas próchna drzewa. Dodatkowo w starym ulu przechowuję zapas, aby nigdy nie zabrakło dymu!

Awaryjnie możesz ratować się także korą lub uschniętymi gałęziami drzew i krzaków rosnących przy pasiece. Na agresywne pszczoły pomaga dodać do paleniska podkurzacza kawałek wosku, a na bardzo agresywne kilka lub kilkanaście osypanych pszczół. To w naturalny sposób uruchamia instynkty pszczół na ratowanie ula, a nie atakowanie intruza.

Przed każdym wglądem do ula, puszczam dym w wylotek. Przeglądając ramki staram się odymiać kolejno każdą przed wyjęciem, a nie cały ul. Pszczoły nie są wówczas rozdrażnione i łatwiej natrafić na niespłoszoną matkę.

Pamiętaj, by nie stawiać gdzie popadnie podkurzacza. Może przetopić plastikowe kraty odgrodowe lub daszek ze styroduru.

Polecam także artykuł z moich poprzednich zakupów:

One thought on “Podkurzacz do pszczół

  1. Grzegorz

    Jak inaczej jest rozwiązany dopływ powietrza ? Cena chyba tego podkurzacza we wrześniu na alle to ponad 52zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *