Jak przewidzieć pogodę?

Sukces pszczelarza to w połowie zasługa pogody. Prowadzisz pasiekę, ogród, planujesz wypoczynek? Szukasz skutecznych metod samodzielnego prognozowania pogody? Jeśli tak, to artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśnię w nim jak przewidywać pogodę na podstawie obserwacji przyrody oraz otoczenia.

Kto potrafi przewidzieć pogodę? Czy tylko górale?

Będąc 2 lata temu w górach, miałem okazję rozmawiać z przewodnikiem tatrzańskim. Opowiadał między innymi o swojej babci, która doskonale potrafiła przepowiedzieć pogodę. Od słowo do słowa doszliśmy do wniosku, że umiejętność ta w nieprzychylnym, górskim środowisku potrafiła uratować życie. Sam pamiętam, jak wiele lat temu złapała mnie burza podczas zdobywania Giewontu. Nie potrafiłem wówczas poprawnie przewidywać pogody na podstawie obserwacji przyrody.

Pasje pomagają w obserwacji przyrody i przewidywania pogody.

Od czasu gdy jestem pszczelarzem, siłą rzeczy musiałem nauczyć się przewidywać pogodę. W końcu od tej umiejętności przede wszystkim zależą moje sukcesy w pasiece. Chociaż nie mamy wpływu na aurę, to znając ją wcześniej, możemy umiejętnie poprowadzić:

 • prace w pasiece
 • zaplanować prace w ogrodzie
 • przygotować się do hobby: wypoczynku, wędkowania…

Pogoda jest bardzo ważna w pracach pasiecznych. Unasiennianie matek, robienie odkładów, dostawianie nadstawek, poszerzanie gniazd, podkarmianie, przewidywanie wystąpienia głównego pożytku, wysiew roślin miododajnych.

Wspomniani górale, pszczelarze i ogrodnicy mają swoje obserwacje pogody. Kolejną grupą są także żeglarze, którzy podobnie jak góral, muszą mieć umiejętność rozpoznawania aury. Rozpoznawanie rodzajów chmur oraz zachodzących zmian w atmosferze jest obowiązkowym punktem podczas egzaminu na patent żeglarski. Także myśliwi potrafią na podstawie zachowania i stanu zwierząt lub roślin, przewidzieć długoterminową prognozę. Poznajmy więc wszystkie metody prognozowania pogody, na podstawie obserwacji przyrody oraz otoczenia.

Pszczoły przewidują deszcz, długoterminową pogodę na minimum 2 tygodnie oraz rodzaj zimy.

Obserwuję pszczoły o lat i mam kilka spostrzeżeń ich zachowania na zbliżające się zmiany pogodowe. Pszczoły doskonale potrafią przewidzieć nadchodzący deszcz. Wielokrotnie gdy jestem na pasiece obserwuje ich zachowanie. Gdy pośpiesznie wracają z pola do ula to znaczy, że lada moment zacznie padać deszcz i także trzeba szukać schronienia. Gdy natomiast zapowiada się na burzę: wokoło grzmi, zbiera się silny wiatr, a pszczoły pomimo to wylatują z ula, lub szukają pożytków na kwiatach, to mam pewność, że opadów nie będzie.

Często latem po głównym pożytku lipowym pszczoły pomimo dobrej pogody i kwitnących kwiatów, zatrzymują się w rozwoju. Pszczelarz szuka winy u siebie, zastanawia się dlaczego matki gwałtownie zmniejszają czerwienie. Też tak masz szczególnie pod koniec lipca lub w sierpniu? Możesz być pewien, że za kilka dni maksymalnie za tydzień nastąpi nagła i długotrwała zmiana pogody. Najczęściej będzie to dwutygodniowe ochłodzenie lub upały. Matka pszczela wyczuwa niesprzyjające warunki do wykarmienia i wychowu czerwiu, dlatego zmniejsza składanie jaj. Pszczelarz widzi zahamowanie rozwoju rodziny pszczelej.
Długą, mroźną lub wietrzną zimę możemy odczytać po intensywnym kitowaniu propolisem ramek i pajączków w powałkach. Natomiast w ulach leżakach pszczoły pod koniec lata instynktownie przemieszczają się z gniazdem jak najdalej od wylotka.

Rośliny i zwierzęta także są naturalnym barometrem.

W pierwszej kolejności przedstawię z pewnością znane nam wszystkim zachowanie jaskółek. Ptaki te latają przez większość dnia w poszukiwaniu owadów. Jaskółki latają nisko, gdy zbliża się deszcz. Przed deszczem zmniejsza się ciśnienie atmosferyczne i zwiększa wilgotność. W takich warunkach owady będące pożywieniem ptaków, nie są w stanie unosić się wysoko w powietrzu i latają nisko ziemi.
Kolejnym gatunkiem ptaków, na podstawie którego możemy prognozować aurę są wróble. Podczas dobrej pogody wróble są hałaśliwe i ruchliwe. Natomiast ich apatia świadczy o zbliżającym się pogorszeniu pogody.
Wiele bocianów chętnie spacerujących latem po łące to oznaka pogorszenia się pogody.
Krowy leżące na łące zwiastują burzę lub pogorszenie się pogody.

Dzikie zwierzęta są doskonałym źródłem informacji o mroźności i długości zimy. Jeśli nie gubią jeszcze letniej sierści, znaczy że zima jeszcze nie nadchodzi. Duży zapas tłuszczu oznacza srogą i długą zimę. Myszy pojawiające się przy domu to także oznaka pogarszającej się pogody w najbliższym czasie.

przewidywanie pogody na podstawie szyszek sosny

W świecie roślin doskonałym barometrem są szyszki sosny. Gdy sosnowe szyszki są rozchylone, zwiastują dobrą pogodę. Jeśli jednak są zamknięte, zapowiadają pogorszenie się pogody z deszczem włącznie.

Oznaki na niebie, wiatr oraz chmury.

Obserwuję chmury, wiatr oraz kolor nieba niczym wytrawny żeglarz. Badania przeprowadzam w miejscach neutralnych, na które nie wpływa otoczenie w postaci: dużych zbiorników wodnych oraz lasu. Dobra słyszalność w otoczeniu tzw. “cisza przed burzą” świadczy o pogorszeniu się aury. Słaba słyszalność świadczy o utrzymaniu się lub nadejściu dobrej pogody. Odwrotnie jest z odbiornikiem radiowym. Jeśli radio dobrze odbiera odległe stacje, to znaczy, że nadchodzi lub utrzyma się dobra pogoda.

Przewidujemy pogodę obserwując wiatr.

Doskonałym wskaźnikiem najbliższej pogody jest wiatr:

 • zwiększenie siły wiatru wieczorem jest zwiastunem pogorszenia się pogody,
 • gdy wiatr zaczyna wiać z różnych kierunków oznacza nadejście opadów,
 • jeśli wiatr podczas brzydkiej pogody cały czas wieje z zachodu, oznacza utrzymanie się przez dłuższy czas niekorzystnej aury,
 • gdy siła wiatru wzrasta podczas opadów, oznacza to zanikanie deszczu.

Wiatr wschodni latem niesie dobrą pogodę. Tak samo poranna i wieczorna rosa.

Przewidujemy pogodę obserwując dym z komina.

dym zwiastuje pogodę

Dym z komina reagujący na wiatr i ciśnienie, także jest doskonałym barometrem. Zauważyłem, że gdy przy bezwietrznej i dobrej pogodzie dym leci ku dołowi, oznacza pogorszenie się aury. Natomiast gdy podczas bezwietrznej pogody dym z komina leci wysoko w górę, oznacza to nadejście lub utrzymanie dobrej pogody.

Będąc nad morzem można z łatwością zauważyć, że podczas dnia wieje silny wiatr z morzą do lądu, a nocą odwrotnie czyli z lądu w kierunku morza. Jest to tzw. bryza. Jeśli obserwujemy taką zależność nad morzem, możemy być pewni utrzymania się dobrej pogody lub jej poprawy w najbliższym czasie. Zakłócenia w kierunku wiatru świadczą o nadchodzącym pogorszeniu się aury.

Kolor nieba.

Kolor nieba także niesie ogrom informacji o nadchodzącej pogodzie:

 • piękny, złoty kolor nieba zaraz po zachodzie słońca informuje nas o utrzymaniu się dobrej pogody,
 • zamglone i białe niebo w ciągu dnia zwiastuje opady,
 • jeśli po zachodzie słońca niebo jest pomarańczowo – czerwone, sygnalizuje nam opady oraz silne wiatry,
 • niebo czerwone po zachodzie słońca także zwiastuje nadejście opadów i silnych wiatrów,
 • mglisty okrąg wokół słońca lub księżyca zapowiada złą pogodę.

Chmury.

Generalnie można przyjąć, że im bielsze i wyżej usytuowane są chmury, tym lepsza czeka nas pogoda. Ciemne i nisko wiszące chmury to zwiastun pogorszenia się aury.
Chmury pierzaste lub “baranki” pojawiające się na niebie, a także płynięcie chmur kłębiastych w kierunku przeciwnym do wiatru to zwiastun pogorszenia się pogody. Jeśli po południu chmury kłębiaste nie znikają z nieba, a do tego gromadzą się to także jest oznaką pogarszającej się pogody.
Jeśli w ciągu lata na niebie pojawiają się chmury kłębiaste przed południem i zanikają przed wieczorem, to mamy zwiastun utrzymania się dobrej pogody.

Termometr, barometr oraz higrometr.

Posiadając opisaną powyżej wiedzę oraz mając do dyspozycji 3 przyrządy (termometr, barometr i higrometr), które bardzo często dostępne są w 1 urządzeniu, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć nadchodzące zmiany w pogodzie.

Higrometr.

Higrometr to urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza. Informuje nas o:

 • nadchodzącej burzy, jeśli równocześnie spada ciśnienie na barometrze i rośnie wilgotność,
 • podczas burzy latem dodatkowo wzrasta temperatura,
 • wzrost wilgotności powietrza oraz jednoczesny spadek temperatury zwiastuje nadejście mgły.

Barometr.

Barometr to urządzenie, które wskazuje nam ciśnienie atmosferyczne. Informuje nas o:

 • duży spadek lub wzrost ciśnienia o ponad 4 hPa w przeciągu ostatnich 3 godzin, zwiastuje zwiększenie siły wiatru,
 • stały wzrost ciśnienia w trakcie kiepskiej pogody to oznaka poprawy aury,
 • stałe zmniejszanie się ciśnienia to oznaka zbliżających się opadów oraz wiatru,
 • zmiana ciśnienia podczas dnia to oznaka utrzymania dobrej aury
 • wzrost ciśnienia w trakcie mgły oznacz jej zanik.

Podsumowanie.

Po uważnym przeczytaniu artykułu oraz zapamiętaniu wskazówek, prognozowanie pogody z pewnością nie będzie już trudne. Obserwuj na co dzień otaczającą przyrodę (zachowanie ptaków, zwierząt, pszczół, roślin) i analizuj zachodzące zmiany w aurze. Nie opieraj się jednak tylko na jednym zjawisku przyrodniczym. Dla potwierdzenia zmian pogody, łącz nachodzące na siebie czynniki:

 • siła, kierunek oraz zmienność wiatru
 • kolor nieba
 • rodzaj chmur
 • zachowanie przyrody
 • korzystaj z: termometru, barometru i higrometru.
  Twoje przyszłe spostrzeżenia będą rzetelniejsze niż pogodynka w TV.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *