Nalewka z pigwy przepis babci

Poznaj znakomity przepis babci na nalewkę z pigwy lub pigwowca na miodzie lub cukrze. Smakuje idealnie i rozgrzewa w zimowe dni. Podpowiem jak pokroić twardą pigwę i pigwowca oraz jak pozbyć się cierpkości. Dowiedz się jakie są różnice między pigwą i pigwowcem oraz nalewek na ich bazie.

Nalewka z pigwy jest zaraz po wiśniówce, najpopularniejszą nalewką przyrządzaną w polskich domach. Powody są dwa: nie ma co zrobić z owocami, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W przydomowych ogródkach rosną efektownie kwitnące pigwy i japońskie pigwowce. Moja babcia z żółtych owoców każdego roku robiła syrop lub pigwówkę. Na bazie poniższego przepisu wykonasz zarówno nalewkę z pigwy jak i nalewkę z pigwowca.

Składniki na nalewkę z pigwy:

Nalewka z pigwy zawiera około 90 kcal w 100 ml.
1 szklanka = 250 ml.

  • 800 g owoców pigwy lub pigwowca
  • 500 g miodu lub cukru do nalewki pigwy (700 g do nalewki z pigwowca)
  • 500 ml spirytusu 95%
  • 250 ml wody (przegotowana i ostudzona)

Różnice między pigwą i pigwowcem

Pigwowiec japoński jest najczęściej spotykanym krzewem o wysokości od 1 do 1,5 metra. Łatwo go poznać, bo ma małe, żółte owoce o średnicy około 3 cm.
Pigwa to rzadziej spotykany krzew, który dorasta do 5 metrów wysokości. Jej owoce (dużo większe od pigwowca) mają średnicę około 10 cm. Często kupimy pigwę w marketach.
Zarówno pigwa jak i pigwowiec posiadają dużą ilość witaminy C. Jednak owoce pigwowca są kwaśniejsze i dlatego trzeba do nalewki dodać większą ilość miodu lub cukru.

W smaku ciężko rozróżnić nalewkę z pigwy od nalewki z pigwowca. Niewątpliwie nalewka z pigwy ma ciemniejszy kolor i brunatny odcień. W smaku nalewka z pigwy jest kwaśniejsza, a z pigwy lekko mdła i łagodniejsza. Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że warto wykonać nalewkę pół na pół z obu owoców. Wydobędziesz wówczas to co najlepsze z obu owoców.

na zdjęciu nalewka z pigwy

Jak zrobić nalewkę z pigwy lub pigwowca?

Przygotuj czysty i wyparzony słoik o pojemności 3 litry wraz z nakrętką.

Krok 1. Przygotowuję owoce pigwy / pigwowca

Owoce pigwy i pigwowca są twarde i cierpkie. Aby się pozbyć cierpkości i sprawić, że owoce będą miękkie, moja babcia mroziła je przez 24 godziny. Tak więc owoce myję pod bieżącą wodą, następnie obsuszam i umieszczam do zamrażalki.

Po 24 godzinach mrożenia pigwa jest miękka i bardzo łatwo możną ją kroić ostrym nożem. Kroję pigwę (całą ze skórką) w ćwiartki, usuwam nasiona za pomocą palców – bo tak jest mi najwygodniej. Możesz też użyć łyżeczki lub noża. Następnie kroję ćwiartki owoców na paski lub w kostkę. Dzięki temu alkohol będzie miał łatwiejszy dostęp do soków twardych owoców podczas maceracji.

na zdjęciu kawałki pigwy do nalewki

Jeśli jednak nie masz czasu na mrożenie i krojenie pigwy, to możesz rozdrobnić owoce blenderem lub zetrzeć na tarce z grubymi oczkami.

Krok 2. Zalewam owoce alkoholem i poddaję 8 tygodniowej maceracji

Do czystego i wyparzonego słoja wlewam spirytus oraz wodę. Kołyszę słojem w celu wymieszania. Następnie wrzucam pokrojone owce pigwy do słoja z alkoholem. W razie potrzeby ugniatam kawałki pigwy w słoju, aby były całe zakryte przez alkohol. 750 ml alkoholu doskonale zakrywa 800 g owoców pigwy lub pigwowca.

na zdjęciu nalewka z pigwy w słoiku

Słoik z nalewką zakręcam i odstawiam do szafki kuchennej na 8 tygodni w temperaturze pokojowej.

Krok 3. Odcedzam nalewkę

Po okresie 8 tygodni maceracji, odcedzam nalewkę z owoców pigwy. Owoce pigwy pozostawiam w słoju, a zlaną nalewkę przelewam do nowego słoika. Do nalewki dodaję miód lub cukier i mieszam do rozpuszczenia (skrystalizowany miód może rozpuścić się dopiero po kilku dniach). Do owoców pigwy dodaję 4 łyżeczki cukru. Mieszam, aby oblepiło owoce. Odstawiam na 3 dni w temperaturze pokojowej. W tym czasie cukier rozpuści się i wydobędzie z kawałków pigwy pozostały alkohol, smak oraz aromat. Możesz próbować wydobywać z odcedzonych kawałków pigwy pozostały sok i aromat miodem, ale odrobiona cukru jest do tego lepsza. Plasterki pigwy zatopione w miodzie muszą pozostać przez kilka tygodni, a w cukrze zaledwie kilka dni.

Syrop przecedzam przez gęste sito i wlewam do słoja z nalewką. Całość mieszam i próbuję smak. W razie potrzeby rozcieńczam wodą (przegotowana i ostudzona) lub dodaję alkoholu. Możesz też dosłodzić miodem lub cukrem. Warto dać chociaż trochę miodu, gdy robisz nalewkę na samym cukrze. Nabiera wówczas szlachetnego smaku i gęstości. Każdy ma inne kubki smakowe, dlatego warto w tym momencie polepszyć smak kwaskowatej nalewki.
Ja przykładowo odcedzone kawałki pigwy/pigwowca zalewam małą ilością wody lub alkoholu. Całość mieszam i wydobywam ostatnie aromaty oraz słodkości. Po odcedzenie dolewam do słoja z nalewką. Owoców pigwy nie musisz wyrzucać. Możesz je wykorzystać do zrobienia ciasta z bakaliami. Natomiast z pestek pigwy po zalaniu alkoholem, otrzymasz domowe Amaretto do nasączania ciast i biszkoptów na tort.

Krok 4. Rozlewam nalewkę

Nalewkę mieszam w słoju i rozlewam do czystych butelek za pomocą lejka. Możesz dodatkowo przecedzić ją przez gazę lub filtr do kawy.

na zdjęciu nalewka z pigwy w pionie

Butelki z nalewką odstawiam w ciemne i chłodne miejsce na okres 4 – 6 miesięcy. W tym czasie pigwówka nabierze szlachetnego smaku i aromatu. Oczywiście im dłużej leżakuje, tym jest smaczniejsza i alkohol mniej wyczuwalny.

Podobają Ci się moje porady na blogu i chcesz mnie wesprzeć?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podczas dojrzewania, wytrąca się osad na dnie butelek (możesz go oczywiście odcedzić). Jest to normalne zjawisko i w niczym nie przeszkadza podczas degustacji w mroźne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *