Brak apetytu w ciąży – jakie mogą być jego źródła?

Wbrew stereotypom brak apetytu w ciąży jest częstym problemem, który może wynikać z wielu różnych przyczyn. Brak apetytu u kobiety ciężarnej może być niepokojący, dlatego warto poznać jego przyczyny i dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić.

Brak apetytu w ciąży – możliwe przyczyny.

Brak apetytu w ciąży jest problemem o wiele powszechniejszym, niż może się to wydawać. Kobiety ciężarne często tracą ochotę na ulubione potrawy i przekąski. Może być to spowodowane między innymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej. Z tego samego powodu mogą pojawiać się „ciążowe zachcianki” na jedzenie. Częstym winowajcą braku apetytu w ciąży okazuje się również nadwrażliwość na zapachy, która dotyczy wielu kobiet. W tej sytuacji nawet ulubione jedzenie może mieć dla kobiety drażniący zapach, który skutecznie wywołuje brak apetytu.

Brak apetytu a schorzenia.

Brak apetytu w ciąży może być związany również z różnego typu schorzeniami, a nawet zwykłym przeziębieniem. Jednak brak chęci na jedzenie w czasie ciąży może być też objawem poważniejszych chorób, takich jak refluks żołądkowy albo wrzody żołądka, dlatego kobieta w ciąży powinna bacznie obserwować swój organizm i reagować na niepokojące sygnały. W przypadku występowania innych objawów towarzyszących lub długiego utrzymywania się braku apetytu w ciąży kobieta powinna bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co więcej, brak apetytu w ciąży może być związany również ze stresem lub innymi czynnikami psychologicznymi, między innymi strachem przed porodem.

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży.

Warto wiedzieć, że brak apetytu w ciąży często występuje w drugim trymestrze, kiedy to wielu kobietom towarzyszą mdłości i wymioty. Niekiedy podobne dolegliwości spotykają kobiety ciężarne już w pierwszym trymestrze. Wymioty i mdłości najczęściej mają miejsce rano, ale wiele kobiet boryka się z nimi nawet przez cały dzień. Może to grozić odwodnieniem organizmu i utratą cennych składników mineralnych, dlatego mimo braku apetytu w ciąży kobieta zmagająca się z tego typu dolegliwościami musi jeść.

Brak apetytu w ciąży – konsekwencje.

Wśród konsekwencji długotrwałego braku apetytu w ciąży można wymienić między innymi osłabienie organizmu spowodowane zbyt małą ilością dostarczanych kalorii. Może być to groźne zarówno dla organizmu kobiety, jak i dla płodu, dlatego brak apetytu w ciąży jest poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Warto dowiedzieć się, jak można poradzić sobie z tego typu dolegliwością.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu w ciąży?

Brak apetytu w ciąży niekiedy może być spowodowany również niepełnowartościową dietą. Z tego względu kobiety ciężarne powinny zwracać szczególną uwagę na jakość spożywanych posiłków. Najważniejszym aspektem diety powinno być jej zbilansowanie. Warto sięgać po wartościowe produkty, takie jak warzywa, węglowodany złożone oraz chude mięso czy pełnowartościowe tłuszcze. Dieta przyszłej mamy powinna być też bogata w witaminy.

Dzięki dbałości o odpowiednią jakość pożywienia można częściowo poradzić sobie z brakiem apetytu w ciąży. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli obniżone łaknienie jest związane z silnymi nudnościami, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże w rozwiązaniu problemu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, w którym ciężarnej towarzyszą nie tylko brak apetytu i mdłości, ale też wymioty.

Warto pamiętać też o tym, że okresowy brak apetytu w ciąży nie musi być alarmującym sygnałem. Niekiedy krótkie okresy zmniejszonego łaknienia zdarzają się, ale warto dbać wtedy o dostarczanie do organizmu wystarczającej liczby kalorii w postaci pełnowartościowego pożywienia. Jeśli brak apetytu w ciąży współistnieje też z innymi niepokojącymi objawami mogącymi sugerować na przykład refluks żołądka, również konieczna jest konsultacja lekarska, która pomoże w znalezieniu przyczyny objawów i wyleczeniu potencjalnego schorzenia.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *