Wrzesień w pasiece

Wrzesień jest ostatnim intensywnym miesiącem prac w pasiece. We wrześniu kończymy karmienie pszczół na zimę oraz kontynuujemy leczenie z warrozy. Niektórzy pozyskują jeszcze ostatnie miody: nawłociowy, wrzosowy, spadziowy. Zobacz jak wyglądają prace pasieczne we wrześniu.

Prace pasieczne we wrześniu.

We wrześniu nie grzebiemy już w ulach. Był na to czas w lipcu i sierpniu. Pszczoły mają ułożone gniazda na zimę i nie wolno ich przestawiać. Naszym zadaniem było wymienienie w poprzednich miesiącach starych ramek na nowe. Do zadań pszczelarza jest sprawdzenie stanu pokarmu, ilości czerwiu oraz odbieranie nadmiarowych ramek. Aby sprawdzić stan zapasów i ilość czerwiu nie trzeba przeglądać każdej ramki w ulu. Wystarczy wyjąć środkową ramkę, na której powinno być minimum około połowy pokarmu. Na krańcowych ramkach pokarm powinien być od góry do dołu.

Obowiązkiem pszczelarze we wrześniu jest przede wszystkim:

  • ściśnięcie gniazd i wyjmowanie z uli ramek nieobsiadanych przez pszczoły
  • zwężenie wylotków, w celu zapobiegania rabunkom przez inne pszczoły oraz osy
  • zamontowanie zasówek na wylotki, które chronią rodzinę pszczelą przed gryzoniami
  • włożenie do uli zatworów, które chronią kłąb pszczół przed pierwszymi przymrozkami
  • kontynuowanie leczenia przeciwko warrozie
  • kończenie zimowego karmienia pszczół na początku września
  • oszacowanie siły rodzin, które chcemy zazimować.

Ocieplenie w ulach oraz zamkniętą dennicę trzymam na czas karmienia pszczół. Później staram się wyciągać, aby ograniczać czerwienie matek. Łatwo się mówi w teorii, ale w praktyce podczas leczenia pszczół apiwarolem, wkładka dennicy jest oczywiście potrzebna w celu liczenia stanu porażenia warrozą. Na górze trzymam tylko przewiewną płachtę, która zabezpiecza pszczoły przed przeciągami i zatrzymuje dym apiwarolu podczas leczenia.

Na początku września w ulach jest sporo starych pszczół. Dodatkowo brak pełnych ramek pokarmu sprawia, że pszczoły o tej porze są agresywne. Kompletne ubranie i podkurzacz to podstawa podczas wizyt na pasiece. Od połowy września, gdy rodziny mają już pełne ule pokarmu i nastąpiła wymiana pokolenia, pszczoły łagodnieją.

Przeczytaj także szczegółowy kalendarz prac pasiecznych z podziałem na 12 miesięcy.

Karmienie pszczół we wrześniu.

Na przestrzeni ostaniach lat znacząco zmieniła się aura. To co obowiązkowo robiono kiedyś w sierpniu, dziś przekłada się na wrzesień. Ja rozpoczynam karmienie pszczół pod koniec sierpnia i kończę na początku września. W 2021 roku pogoda spłatała nam figla. Początek września był wyjątkowo chłodny – temperatura w nocy spadała do 2 stopni Celsjusza. Przypomnę, że optymalną temperaturą do poprawnego pobierania zapasów zimowych przez pszczoły jest powyżej 10 stopni C.

Pszczoły karmię na zimę syropem cukrowym oczywiście w proporcji 3:2 (trzy części cukru oraz 2 części wody). Podaję 5 porcji po 4 litry syropu, a łącznej masie 15 kg cukru na rodzinę pszczelą. Duże dawki zapobiegają rozczerwieniu matek. Karmienie pszczół staram się kończyć najpóźniej do 10 września.

Leczenie pszczół z warrozy we wrześniu.

We wrześniu należy kontynuować leczenie pszczół przeciwko warrozie. Pierwsze i najważniejsze leczenie powinno być przeprowadzone w lipcu i sierpniu po ostatnich miodobraniach. Teraz we wrześniu bardziej kontrolujemy stan warrozy, która wygryza się wraz z ostatnim czerwiem. Dodatkowo zmniejszamy ilość pasożyta, który jest stale znoszony przez zbieraczki w procesie tzw. re inwazji. Pszczoły porażone warrozą żyją krócej i nie dotrzymuję do maja przyszłego roku. Dlatego tak ważne jest wczesne i przede wszystkim skuteczne leczenie pszczół.
Szczegółowy opis odymiania pszczół apiwarolem opisałem w artykule Pszczoły leczę apiwarolem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *