1 stycznia 2023 temperatura 15 stopni i oblot

W Nowym Roku pogoda spłatała figla. 1 stycznia przyzwyczaił nas do siarczystych mrozów. Tym razem termometr wskazał 15 stopni w cieniu. Pszczoły skorzystały z okazji i dokonały oblotu.

Nie pamiętam tak ciepłego Nowego Roku. Co prawda prognozy pogody zapowiadały 15 – 17 stopni C, ale we Wrocławiu. U nas na północy miało być maksymalnie 7 stopni. Silne wiatry z południa przyniosły niespodziewane ocieplenie. W efekcie temperatura oscylowała w okolicy 15 – 16 stopni na Warmii.


Wizyta w pasiece potwierdziła moje przypuszczenia. Pszczoły skorzystały z ciepła i dokonały oblotów. Pogoda była pochmurna i wiał silny wiatr. Nie były to więc duże obloty, jakie mają miejsce najczęściej w marcu. Niemniej jednak pszczoły mają okazję wypróżnić się i poprzenosić pokarm. W części uli widać było oczyszczanie z osypu. Pszczoły znosiły wodę. Nie stwierdziłem natomiast noszenia pyłku. Na Warmii nic jeszcze nie kwitnie. Natomiast na południu Polski pszczelarze zamieszczają fotki z pszczołami noszącymi pyłek 1 stycznia 2023r.

Sprawdź zalecenia pszczelarskie na miesiąc styczeń.

Podsumowanie. 100% rodzin jak do tej pory przeżyło w dobrej kondycji połowę zimowli. 90% uli dokonało oblotu. W ulach bez oblotu wewnątrz taki widok:

pszczoły 1 stycznia 2023r.