Woskowijki – co to jest. Poznaj moją opinię.

Woskowijki co to takiego jest? Brzmi interesująco? To ekologiczna alternatywa dla opakowań foliowych. Jak sama nazwa wskazuje jednym ze składników jest naturalny wosk pszczeli. Postanowiłem kupić i przetestować nowy na rynku produkt. Dowiedz się do czego służy i jak używać woskowijek. Poznaj moją obiektywną opinię.

Woskowijki – czyli co to jest?

Przeglądając oferty rynku branży pszczelarskiej, natrafiłem na “woskowijki”. Co to takiego jest? Brzmi interesująco. Po chwili zapoznania się z produktem, postanowiłem go zakupić w celu przetestowania.

Woskowijka służy do owijania i przechowywania żywności: warzyw, owoców, sera, kiełbas, chleba, kanapek, ciasta … Idealnie sprawdza się jako przykrywka na słoik, salaterkę, miskę, garnek, talerz lub kubek. O ile słoik czy garnek mamy czym przykryć, o tyle pozostałe naczynia są kłopotliwe. Najczęściej sięgamy wówczas po folię spożywczą lub aluminiową.


Doskonałą alternatywą są ekologiczne materiały wielokrotnego użytku. Woskowijki są ładniejsze, a przy tym wykonane z naturalnych składników. Pytanie tylko o jakość wosku, którym są pokryte, skoro sami pszczelarze mają problem z zakupem węzy pszczelej z dobrej jakości wosku!

Budowa woskowijek.

Woskowijki wykonane się z naturalnych składników:

  • materiał bawełniany,
  • wosk pszczeli,
  • żywice drzew np sosny,
  • olej jojoba.

Wosk i żywice stanowią antybakteryjną powłokę, która zachowuje na dłużej świeżość owiniętej żywności! W myśl zasad zero waste nie zmarnujesz już żywności.

Do czego służą woskowijki?

Woskowijki służą do owijania żywności (warzyw, owoców, sera, kiełbas, chleba, kanapek, ciasta) i tym samym przedłużania ich świeżości. Główną ich zaletą jest naturalny skład i przede wszystkim możliwość wielokrotnego używania. Według opinii osób, które użytkują je dłużej ode mnie wynika, że wytrzymują do pół roku czasu użytkowania (producenci podają 1 rok). Po tym czasie są neutralne dla środowiska, dzięki biodegradowalności. Możne je także powtórnie nawoskować i przywrócić żywotność 🙂

Jak używać woskowijek?

Produkt jest bardzo prosty w użyciu. Woskowijkę ściskam i przytrzymuję w dłoniach przez około 10 sekund. W tym czasie materiał się ociepla i nabiera lepkości oraz plastyczności.

Po owinięciu przedmiotu, przytrzymuję ciepłymi dłońmi i nadaję trwały kształt. Pod wpływem ciepła naszego ciała, wosk rozgrzewa się i przyjmuje nadany kształt. Dzięki temu woskowijka dokładnie przylega i trzyma się na swoim miejscu.

na zdjęciu miseczka żywnością przed zawinięciem w woskowijkę
Miseczka z obiadem przed zawinięciem w woskowijkę.
na zdjęciu żywność przykryta woskowijką
Miseczka z obiadem przykryta woskowijką.

Woskowijkę myję pod bieżącą zimną bądź letnią wodą. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można ją także umyć szarym mydłem i wysuszyć.

Po woskowijce nie można kroić nożem, drapać ani szorować.

Woskowijka nie nadaje się do owijania wilgotnych produktów spożywczych takich jak: ryba, mięso. Nie wolno jej także prać i używać do owijania gorących rzeczy (piekarnik, mikrofala, gorąca żywność)

Rodzaje i rozmiary woskowijek.

Woskowijki występuję najczęściej z ozdobnymi wzorami: pszczółki, kwiaty, zwierzęta, figury geometryczne. Zdarzają się także rysunki okolicznościowe takie jak: świąteczne czy marynistyczne. Na rynku spotykamy się z 5 głównymi rozmiarami:

  • S: mała, kwadratowa płachta o wymiarze 10x10cm. Służy do owinięcia małego warzywa lub owocu np. cytryny lub pomidora. Przykryjesz szklankę.
  • M: płachta o wymiarze 18x20cm lub 20x21cm. Przykryjesz miskę, małą kanapkę, kawałek ciasta, ser, średni owoc lub warzywa.
  • L: płachta o wymiarach 26x28cm. Przykryjesz większą miskę, kanapkę, ciasto, większy owoc lub warzywo.
  • XL: kwadrat o wymiarach 33x33cm lub 34x34cm. Przykryjesz dużą miskę, ciasto, kanapki, większą ilość warzyw lub owoców. Sprawdzi się przede wszystkim do owijania bochenka chleba.
  • XXL: duża rozwijana rolka o wymiarze 100cm x 34cm. Idealna do wycinania własnych kształtów i rozmiarów. Owiniesz w nią duże warzywa i owoce np arbuz! doskonale sprawdzi się do okrycia naczynia żaroodpornego.

Ile kosztują woskowijki?

Na popularnym serwisie aukcyjnym (w chwili pisania artykułu – wrzesień 2021r.) najtańsze i jednocześnie najmniejsze woskowijki o rozmiarze M kosztują około 15 zł. Rozmiary M to wydatek około 20 zł, L kosztuje około 30zł, XL kupimy za około 40zł, a duża rolka XXL warta jest ok 49 zł. Na cenę ma wpływ wzorek. Dostępne są pakiety kilku rozmiarów w niższych cenach.

Moja opinia o woskowijkach.

Przydatne czy kolejny gadżet? Przecież do chleba mam w domu chlebak. Miskę z sałatką mogę przykryć talerzem. Jako okrycie na kanapki do szkoły czy pracy średnio się nadaje, gdyż trzeba za każdym razem umyć. Komu w dzisiejszych czasach się chce wykonywać dodatkwe czynności?

Woskowijki zastępują folie spożywcze, ale aluminiową według mnie juz nie. Otóż folii aluminiowej używamy głównie do gorących lub mokrych potraw. Podczas gdy produkt woskowy nie nadaje się do tego. Oszczędności pieniędzy to także nietrafiony argument sprzedawców. Otóż woskowijka kosztuje o wiele drożej niż folie spożywcze, które zastępuje.

Jesteś eko, wyznajesz zasadę zero waste? Ten produkt jest dla Ciebie. Dla pozostałej części społeczeństwa pozostanie gadżetem. Jedyne co mi się sprawdza, to owinięcie małego owocu lub warzywa w małą woskowijkę.