Najsmaczniejsze odmiany pomidorów do uprawy w gruncie i pod osłonami

Pomidory wbrew pozorom nie są trudne w uprawie. Oczywiście niezbędna w tym przypadku okazuje się szklarnia czy odpowiedni tunel foliowy.

Warto jednak wiedzieć o tym, w jaki sposób hodować pomidory w przydomowych szklarniach i jakie można wyróżnić najsmaczniejsze odmiany? Co oznacza symbol F1 na nasionach?

Zakup dobrej jakości nasion

Aby można było cieszyć się ekologicznymi, domowymi pomidorami trzeba zakupić przede wszystkim odpowiednie nasiona. Na wielu opakowaniach można spotkać się z oznaczeniem ,,F1″. Zaleca się wybór właśnie takich nasion. Jednak co tak naprawdę oznacza ten symbol? Otóż jest to informacja o tym, że warzywa te są odmianami heterozyjnymi. Oznacza to, że mają zdecydowanie większą żywotność niż inne nasiona, które nie posiadają takiego symbolu. Taki rodzaj nasion jest również zdecydowanie droższy, jednak można oczekiwać po nich zdecydowanie większych plonów. Co dokładnie oznacza słowo heterozja? Otóż jest to inaczej mówiąc bujność mieszańców. Może to się wydawać dość skomplikowane, jednak wcale tak nie jest. Nasiona F1 charakteryzują się przede wszystkim większą odpornością na choroby, zmiany temperatury, ale głównie zwiększonymi plonami.

pomidory bawole serce

Uprawa pomidorów w szklarni

Pomidory najlepiej hodować w szklarni albo w specjalnym tunelu. Oczywiście nie jest to konieczne, jednak rośliny te lubią dość wysoką temperaturę, dlatego warto zagwarantować im ciepło, gdyż wpłynie to znacznie na jakość plonów. Rozsady pomidorów zaleca się wykonywać w marcu, jednak wiele osób przystępuje do siania już w połowie lutego. Nasiona powinny być wysiane do małych doniczek torfowych lub mini szklarenek. Pomidory powinny mieć dostęp do światła, gdyż w przeciwnym razie będą zbytnio wyciągać się w kierunku słońca, co tylko dodatkowo je osłabi. Jak często należy podlewać siewki? Zaleca się zraszać je codziennie letnią, ale nie zimną wodą. Należy pamiętać o tym, aby rośliny miały stale wilgotne podłoże. Kiedy zatem przesadzać rośliny do gruntu? Najlepszym terminem jest tutaj maj. Wtedy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie wyższa i roślinom nie będą zagrażały wiosenne przymrozki, które mogą naprawdę zaszkodzić pomidorom.

Pomidor Bawole Serce

Jedną z najpopularniejszych odmian pomidorów, które można uprawiać zarówno w gruncie, ale także pod osłonami, jest bawole serce Aurea oczywiście z symbolem F1. Pomidory bawole serca charakteryzują się owocami, które kształtem przypominają gruszki. Odmiana ta posiada lekko słodkawy smak i naprawdę delikatną skórkę w porównaniu do innych odmian pomidorów. Roślina ta świetnie owocuje zarówno w szklarni, ale także bez żadnych osłon. Odmiana ta wytwarza naprawdę duże owoce, które osiągają nawet 300 gram. Jest to odmiana, która osiąga dość wysokie rozmiary, gdyż potrafi dorastać do nawet 150 centymetrów. Symbol F1 oznacza, że jest to tak zwana odmiana mieszańcowa, która charakteryzuje się przede wszystkim szybkim wzrostem i zwiększonymi plonami. Zbiór pomidorów odbywa się od lipca do października. Wysiew nasion należy przeprowadzać od lutego do kwietnia. Odmianę tą najlepiej przesadzić do gruntu w maju lub na początku czerwca. Pomidory te idealnie nadają się do spożywania na surowo, ale także do przetworów. Polecają się szczególnie nasiona pomidora Bawole Serce Aurea F1 marki Kiepenkerl, które to nasiona są najwyższej jakości.

Warto zwracać uwagę na oznaczenia, jakie znajdują się na opakowaniach warzyw. Najlepiej decydować się tylko na nasiona, które mają oznaczenia F1, gdyż gwarantują one większe plony. Hodowla pomidorów wcale nie jest taka trudna. Wystarczy zapewnić im tylko odpowiednią temperaturę i dostęp do wody.

Artykuł sponsorowany.

One thought on “Najsmaczniejsze odmiany pomidorów do uprawy w gruncie i pod osłonami

  1. Halina

    Pomidor Bawole serce to mój ulubieniec. Nie zwracam uwagi na FI, sadzą każdego roku z własnych nasion od najładniejszych i najwcześniejszych pomidorów. Pozdrawiam i życzę sukcesów w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *