Jakie wymagania stanowiskowe ma tulipanowiec?

Tulipanowce to miododajne drzewa, który zaliczane są do rodziny magnoliowatych. Najpopularniejsze gatunki, spotykane najczęściej to tulipanowiec amerykański oraz chiński. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje występuje wyłącznie we wschodniej części Ameryki Północnej , drugi natomiast najczęściej spotykany jest na obszarze południowych Chin oraz w północnej części Wietnamu. Tulipanowce to niezwykle efektownie wyglądające rośliny, które będą stanowiły niewątpliwą ozdobę każdego ogrodu. Choć nazwa może brzmieć nieco egzotycznie, to wbrew pozorom jest to drzewo, które nie jest zbyt wymagające, a co za tym idzie idealnie nadaje się do uprawy w polskich warunkach. Wydajność miodowa wynosi 500 kg/ha

Jak wygląda tulipanowiec?

Tulipanowiec jest efektownie prezentującym się drzewem ozdobnym, stanowiącym idealną dekorację każdego ogrodu. Roślina ta ma dwie główne odmiany: amerykańską oraz chińską, przy czy ta pierwsza jest spotykana zdecydowanie najczęściej. Co ciekawe, uprawiany w rodzimych warunkach tulipanowiec amerykański jest w stanie osiągnąć wysokość nawet 60 m, przy czym w polskich warunkach jego wysokość w większości przypadków nie przekracza 25-30 m. W pierwszych miesiącach korona rośliny jest bardzo wąska, wręcz stożkowata, dopiero z czasem staje się bardziej obszerna i rozłożysta, szczególnie w okresie pojawiania się liści. Kora pnia jest podłużnie spękana, w większości przypadków ma jasnoszarą barwę.

Tulipanowiec ma wyjątkowe i oryginalne liście, które nie są spotykane u roślin w innych gatunkach. Ich obrys jest czworokątny, podzielony na cztery klapy. W okresie jesiennym liście przybierają złotożółtą barwę. Kwiaty są obupłciowe, o barwie od zielonożółtej do siarkowożółtej. Okres ich kwitnienia przypada na okres od maja do czerwca. Kwiaty zarówno wielkością jak i kształtem przypominają tulipana, stąd też się wzięła nazwa drzewa. Pierwsze kwitnienie ma miejsce po 15 latach od umieszczenia rośliny w gruncie.

Jakie wymagania stanowiskowe ma tulipanowiec?

Choć tulipanowiec jest rośliną, która nie ma zbyt wygórowanych wymagań co do uprawy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym przypadku najistotniejszą kwestię stanowi wybór odpowiedniego miejsca pod jego uprawę. Tulipanowiec charakteryzuje się płaskim systemem korzeniowym, w związku z czym jest on wysoce podatny na wywrócenie przez wiatr. Dlatego też wybierając stanowisko pod uprawę tej rośliny, w miarę możliwości warto wybierać miejsca osłonięte przed wiatrem. Dodatkowo należy zadbać także o kwestie takie jak:

  • świeża, odpowiednio wilgotna i żyzna gleba (idealnym rozwiązaniem będzie gleba piaszczysto-gliniasta, o wysokiej przepuszczalności);
  • gleba, która nie będzie zbytnio zbita, co zahamowałoby rozwój i wzrost rośliny;
  • wybór gleby o neutralnym bądź lekko kwaśnym pH;
  • wybór miejsca pod uprawę, które będzie słoneczne lub półzacienione (roślina powinna być w miarę możliwości wystawiona na działanie promieni słonecznych przez około 4 godziny w ciągu dnia).

Jak łatwo zauważyć, są to wymagania absolutnie podstawowe, które łatwo spełnić w niemal każdym polskim ogrodzie.

Jak sadzić tulipanowce?

Tulipanowce powinny być sadzone w tak zwanym okresie bezlistnym, czyli gdzieś pomiędzy październikiem a marcem. Choć rośliny te są mrozoodporne, należy pamiętać o tym, że korzenie sadzonek są dość delikatne, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sadzenie ich w okresie wiosennym. Przed umieszczeniem rośliny w glebie warto wzbogacić dodatkowo podłoże kompostem (liściastym bądź z kory), co pozwoli na zachowanie roślinie odpowiedniego poziomu wilgotności.

Letnia pielęgnacja tulipanowca

Tulipanowiec w swoich rodzimych stronach w okresie letnim poprzez obfite opady deszczu jest zaopatrywany w duże ilości wody, dlatego też posiadając roślinę w polskich warunkach w swoim ogrodzie, w letnich miesiącach należy zadbać o jej solidne podlewanie. To ważne, bowiem ze względu na niewykształcony system korzeniowy roślina w czasie upałów jest szczególnie narażona na przesuszenie.

Nie tylko obfite podlewanie jest ważne w przypadku letniej pielęgnacji tulipanowca. Należy również regularnie dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym roślina będzie rosła i wyglądała efektownie. W okresie od kwietnia do września tulipanowiec raz w miesiącu powinien otrzymywać solidną porcję świeżego kompostu. Kwiecień, czerwiec oraz wrzesień to miesiące, w których należy zadbać o dostarczenie roślinie nawozu mineralno-organiczego, charakteryzującego się bardzo długim okresem działania. W przypadku sadzonek tulipanowca umieszczanych w pojemnikach, w okresie od kwietnia do sierpnia roślinę należy podlewać raz w tygodniu płynnym nawozem.

Jak już wiadomo najpopularniejszą odmianą tulipanowca, chętnie uprawianą w Polsce jest odmiana amerykańska. Jaka jest cena za tulipanowiec amerykański? Za sadzonkę należy zapłacić około 40-55 zł, a więc cena nie jest specjalnie wygórowana. O pięknie tulipanowca można przekonać się, korzystając ze strony https://www.podkarpackiesady.pl/81-tulipanowce. Tam też można zamówić do swojego ogrodu te wyjątkową roślinę.

Źródło: https://ogrodynestor.pl/drzewo-ozdobne-judaszowiec-kanadyjski.html

Artykuł sponsorowany.

One thought on “Jakie wymagania stanowiskowe ma tulipanowiec?

  1. Jaroslaw

    Tulipanowiec to piękne drzewo, z tym że długo trzeba czekać na zakwitnięcie. Zakwita po 15 – 20 latach od czasu posadzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *