Napój miodowy z kurkumą, imbirem i cytryną

Pomysł na miód z kurkumą, imbirem, pieprzem i cytryną podpatrzyłem u Ewy Wachowicz. Napój miodowy z kurkumą, imbirem i cytryną sprawdzi się idealnie w jesienno zimowe dni. Korzenny smak kurkumy, kwaśność cytryny idealnie przełamują słodkość miodu. Kolor jest również piękny, intensywnie pomarańczowy. Zapraszam do wspólnego przygotowania. Dowiesz się także jakie właściwości ma mikstura oraz jak i kiedy spożywać.

Składniki na 1 porcję:

  • około 250 ml wody
  • imbir (ok. 1 cm)
  • 1 łyżeczka – kurkumy
  • czubata łyżeczka – miodu lipowego
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • szczypta świeżego pieprzu
Napój miodowy oraz kurkuma imbir
Napój z miodem kurkumą i imbirem.

Jak zrobić napój miodowy z kurkumą i cytryną?

Podane składniki są na 1 szklankę około 250 ml. Jeśli chcesz przygoować dla całej rodziny zwiększ proporcje i zaparz napój w dzbanku. Warto przygotować większą ilość, ponieważ napój jest pyszny, zdrowy i długo na niego czekamy 🙂

Imbir obieram ze skórki i kroję w 2 – 3 mm paski. Im cieniej pokroisz imbir tym więcej esencji z niego wydobędziesz. Pokrojony imbir wrzucam do szklanki i zalewam do połowy wrzątkiem. Odstawiam na kilkanaście minut. Przecedzam imbir na sitku i do ekstraktu dolewam przegotowanej i ostudzonej wody.

Do wywaru wody z imbirem wsypuję imbir, szczyptę świeżo zmielonego pieprzu oraz sok z cytryny. Miód dodaję dopiero jak wywar będzie poniżej 40 stopni C, czyli temperaturze bezpiecznej dla zawartych w nim enzymów pszczelich. Dodaję do mikstury miód lipowy ponieważ ma lecznicze właściwości na drogi oddechowe, dobry smak oraz jest ogólnie dostępny. Jeśli chcesz możesz oczywiście użyć innego miodu. Polecam jasny miód wiosenny, który jest ogólnie dostępny, najtańszy i ma neutralny smak.