Papryka konserwowa z miodem

Papryka konserwowa z miodem do słoików na zimę jest chrupiąca i słodka. Świetnie smakuje do drugiego dania, kanapek bądź jako zakąska na imprezę. Zobacz jak krok po kroku w prosty i szybki sposób zrobić pyszną paprykę konserwową w zalewie octowo miodowej.

Na przełomie lata i jesieni papryka jest najtańsza i ogólnodostępna. Warto zrobić z niej przetwory na zimę do słoików. Polecam wykonać większy zapas, ponieważ bardzo szynko znika ze spiżarni. Miód doskonale łagodzi ostrość octu.

Składniki na paprykę konserwową

Z 1 kg papryki przygotujesz 2 słoiki o pojemności 900 ml, 3 słoiki o pojemności 720 ml lub 4 słoiki o pojemności 500 ml.

 • 1 kg papryki (różne kolory mięsistej i jędrnej papryki)
 • 70 g cebulki (1/2 sztuki)
 • 10 g czosnku (2 ząbki)
 • 6 ziaren ziela angielskiego
 • 3 łyżeczki ziaren gorczycy białej
 • łyżeczka ziaren pieprzu czarnego
 • 4 listki laurowe
 • 1 łyżka oleju na każdy słoik
 • 1 gałązka tymianku lub kopru wraz z baldachami na każdy słoik

Zalewa octowo miodowa:

 • 1 litr wody *
 • 250 ml octu spirytusowego 10% *
 • 200 g miodu **
 • 25 g soli kamiennej

PS * zamiast sklepowego octu spirytusowego, często używam domowego octu jabłkowego. Stosuję wówczas proporcje 600 ml wody oraz 600 ml octu jabłkowego.
** Najlepszy jest oczywiście jasny miód wielokwiatowy wiosenny.

Wykonanie papryki konserwowej z miodem

Zanim przystąpię do wykonania papryki, przygotowuję słoiki oraz nakrętki. Powinny być nie uszkodzone, czyste i wyparzone. Najpierw myję je ręcznie, a następnie wyparzam. Najwygodniej jest umieścić w piekarniku nagrzanym do 110 stopni C i wyparzać przez 5 minut. Inną bardzo znaną opcją jest polewanie wrzącą wodą.

Przygotowuję paprykę oraz cebulkę

Paprykę myję i przekrawam wzdłuż na pół. Usuwam z wnętrza gniazda nasienne oraz błonki. Następnie kroję w ćwiartki lub ósemki. Wszystko zależy od wielkości warzywa. Aby papryka była elastyczna i łatwo dało się ją umieścić na ścisk w słoikach, sparzam ją wrzątkiem.

Cebulę obieram i kroję w 2 lub 3 mm piórka.

Czosnek obieram i kroję w ćwiartki.

Umieszczam warzywa oraz przyprawy w słoikach

Do każdego słoika na dno wkładam gałązkę tymianku lub koperku. Wsypuję po równej ilości przypraw (połamane na pół listki laurowe, ziarna: ziela angielskiego, gorczycy oraz pieprzu czarnego). Wrzucam także pokrojone ząbki czosnku oraz cebulkę.
Paski pokrojonej papryki wciskam ciasno. Im węższe są paski, tym łatwiej się je umieszcza.

Przygotowuję zalewę octowo miodową

Do garnka wlewam wodę i zagotowuję. Wrzucam miód oraz sól i zmniejszam ogień. Całość mieszam do rozpuszczenia się składników. Na koniec wlewam ocet i mieszam. Wrzącą zalewę rozlewam do słoików z papryką. Na wierzch każdego słoika wlewam po łyżce oleju roślinnego. Za pomocą np noża ruszam wewnątrz i pozbywam się pęcherzyków powietrza.

Szyjki słoików oraz nakrętki wycieram do suchego za pomocą czystej ściereczki kuchennej lub papierowego ręcznika. Zakręcam mocno. Odwracam do góry dnem i układam na blacie kuchennym wyścielonym ręcznikiem lub ścierką kuchenną. Po ostudzeniu wynoszę do ciemnej i chłodnej piwnicy.

Papryka w zalewie octowo miodowej nie wymaga pasteryzacji, jeśli będziesz ją przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli jednak masz obawy, to poddaj ją procesowi pasteryzacji opisanym poniżej.

Ewentualna pasteryzacja

Gorące słoiki ostrożnie umieszczam w garnku z gorącą wodą, która powinna sięgać do 4/5 lub 3/4 ich wysokości. Na dnie oczywiście wyścielam ściereczkę kuchenną. Słoiki nie powinny się ze sobą dotykać. Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało. Pasteryzuję przez 5 do 10 minut. Następnie odwracam do góry dnem na blat wyścielony ścierką kuchenną i odstawiam do ostudzenia. Ostudzone przetwory wynoszę do chłodnej i ciemnej piwnicy.

Drugą, bardzo wygodną metodą jest pasteryzacja w piekarniku. Gorące słoiki ostrożnie wkładam do piekarnika nagrzanego do 110 stopni C. Pasteryzuję w zadanej temperaturze przez 5 do 10 minut. Następnie słoiki układam do góry dnem na blacie kuchennym wyścielonym ściereczką kuchenną lub ręcznikiem i odstawiam do ostudzenia. Gotowe przetwory z papryki wynoszę do chłodnej i ciemnej piwnicy.

Życzę smacznego.