Nalewka z aronii przepis babci

Najlepsza nalewka z aronii z przepisu babci. Aroniówka ma piękny, bordowy kolor i niezapomniany smak oraz aromat. Poznaj sprawdzony przepis na prostą i szybką w wykonaniu nalewkę, bez potrzeby gotownia owoców. Dowiedz się dlaczego warto dodać miód zamiast cukru.

Moja babcia co roku robiła pyszne przetwory na zimę: dżemy, soki, wina oraz zdrowotne nalewki. To właśnie od niej mam ten przepis. Babcia do nalewek zawsze dodawała miodu zamiast cukru. Moi klienci też bardzo często kupują miód i mówią, że to do nalewek. Gorąco polecam słodzić nalewki miodem, zamiast cukrem. Trunek jest wówczas zdrowszy i nabiera szlachetnego smaku oraz gęstszej konsystencji. Aronię zbieram na przełomie sierpnia i września. Jest wówczas dojrzała i gotowa na przetwory. W tym roku z powodu upałów oraz suszy szybciej zbieram aronię i przygotowuję z niej nalewkę. Dojrzałe owoce zaczynają już usychać.
Zapraszam po przepis mojej babci na nalewkę z aronii.

Składniki na nalewkę z aronii:

Z podanych proporcji otrzymasz nalewkę o mocy około 25 – 30 % alkoholu. Aroniówka ma około 85 kcal w 50 ml.

  • 1 kg aronii
  • 500 g miodu (miód możesz zastąpić cukrem w proporcji 1 do 1)
  • 500 ml spirytusu 95% (2 szklanki)
  • 250 ml wody (1 szklanka przegotowanej i ostudzonej wody)
  • garść liści aronii lub wiśni
na zdjęciu nalewka z aronii

Jak zrobić nalewkę z aronii z przepisu babci?

Zanim przystąpisz do zrobienia nalewki z aronii przygotuj: duży słoik wraz z nakrętką, miskę oraz sito lub durszlak. Przeczytaj także dokładnie cały opis, w którym szczegółowo wyjaśniam co, kiedy i dlaczego należy zrobić. Dzięki temu zaplanujesz czas poszczególnych etapów podczas robienia i dojrzewania trunku z aronii.

Krok 1. Przygotowuję słoik, nakrętkę oraz owoce aronii

W pierwszej kolejności myję i wyparzam duży słoik o pojemności ponad 2 litry (u mnie słój 3 litrowy) oraz nakrętkę.

Owoce aronii myję w misce z zimną wodą, którą kilkukrotnie wymieniam. Następnie osuszam na sicie lub durszlaku i wstawiam do zamrażalki na minimum 24 godziny, a najlepiej na 3 dni. Dzięki zamrożeniu aronia traci swoją cierpkość i lepiej puszcza sok.

Krok 2. Zalewam aronię alkoholem

Przemrożone owoce aronii wrzucam do wyparzonego słoja partiami na przemian z liśćmi wiśni lub aronii i miodem (najlepiej jak jest płynny, ale może też być skrystalizowany). Słój z aronią, liśćmi oraz miodem odstawiam na 2 dni do szafki kuchennej. Każdego dnia mieszam, aby ułatwić puszczenie soku w rozpuszczającym się miodzie.
Następnie po 2 dniach, gdy aronia częściowo puści sok, wlewam najpierw wodę, a potem spirytus. Kolejność jest istotna, aby czysty spirytus nie popalił aronii oraz miodu.
Po wlaniu wody i spirytusu, słój zakręcam nakrętką. W pierwszym dniu nie mieszam w słoju, tylko odstawiam do szafki kuchennej lub w inne ciepłe i ciemne miejsce.
Słój zostaje w szafce na 2 miesiące maceracji. Przez pierwsze 14 dni kilkukrotnie kołyszę słojem lub mieszam łyżką, w celu lepszego wymieszania składników.

Krok 3. Odsączam aronię z nastawu i rozlewam do butelek

Po 2 miesiącach zlewam na sicie nalewkę i odsączam aronię oraz liście. Dodatkowo, aby nalewka była klarowna, przecedzam jeszcze na gazie i rozlewam do czystych butelek.

Owoców aronii nie wyrzucaj. Możesz ją wykorzystać jako dodatek do ciast i deserów lub jako dodatek do farszu na naleśniki. Można także większą ilość np po całym roku robienia nalewek: nalewka z wiśni, nalewka z czarnej porzeczki, przerobić nasączone alkoholem owoce na bimber.

Butelki z nalewką z aronii odstawiam w chłodne i ciemne miejsce (u mnie piwnica) na okres 6 miesięcy. Po tym czasie nalewka nabiera wykwintnego smaku i aromatu. Im dłużej dojrzewają butelki z nalewką, tym są smaczniejsze.

na zdjęciu 3 kieliszki nalewki z aronii

Koniecznie sprawdź także nalewkę z malin. Dzięki domowym nalewkom zimową porą poczujesz smak minionego lata!

Na co pomaga nalewka z aronii?

Domowa nalewka z aronii pozytywnie wpływa na proces trawienia i wspomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Zawarte w owocach aronii antocyjany wzmacniają naczynia krwionośne. Pita z umiarem reguluje ciśnienie krwi. Ma także działanie antygrzybiczne oraz antybakteryjne. Trunek z aronii jest bogatym i cennym źródłem witaminy P. Pamiętaj o zachowaniu umiaru przy spożywaniu zdrowotnych nalewek, które są na bazie alkoholu.

Życzę dużo zdrowia i oczywiście smacznej degustacji!