Najstarsze leki świata. Co to jest pyłek kwiatowy i jakie są jego właściwości?

Co to jest pyłek kwiatowy i jakie są jego właściwości? Poznaj najstarsze leki świata, które już na nim zastaliśmy jako gatunek, bądź mogliśmy pozyskać bez zastosowania skomplikowanych technologii. Wśród takich naturalnych leków produkty pochodzące od pszczół zajmują swoje poczesne miejsce od niepamiętnych czasów. Są bardzo bogate w wartościowe dla organizmu substancje oraz skuteczne.

Co robią pszczoły?

Wśród szeroko pojętych wyrobów pszczelich, a zatem wytwarzanych przez te owady, znajdziecie nie tylko popularny miód, ale także coraz chętniej kupowane: propolis, kwiatowy pyłek itp. Okazuje się także, że często to pyszny i słodki miód, któremu nikt właściwości prozdrowotnych nie odmawia, jest wśród pszczelich produktów najmniej bogaty w takie czynne substancje. Wyroby prosto z pasieki są oczywiście polecane na zwykłe przeziębienie, ale także na szereg innych, często uporczywych dolegliwości, jak na przykład grzybica paznokci, jaką traktuje się bezpośrednio wspomnianym już powyżej pszczelim kitem, czyli propolisem. Doustnie natomiast polecane są raczej inne pochodne działalności pracowitych owadów, jak miód albo pszczeli pyłek, czyli ten kwiatowy.

Pyłek

Taki pyłek powstaje z kulek, które docierają do ula na tylnych odnóżach pszczół. Zanim powstanie

klasyczny pyłek pszczeli, pszczoły zbierają właśnie kwiatowy, który następnie już w ulu mieszany jest z miodem, nektarem oraz śliną. Takie charakterystyczne, żółte kulki to właśnie pyłek pszczeli, podpisywany często na opakowaniach jako pyłek kwiatowy. O właściwościach tego i innych produktów pochodzenia pszczelego traktuje między innymi praktyczny poradnik Lecznicza moc pszczół. Najskuteczniejsze terapie od A do Z. Często także podstawowe zalety pszczelich produktów innych niż miód podane są przy ich opakowaniach. Mimo to apiterapia, czyli terapia za pomocą takiego rodzaju wyrobów, jest znacznie bardziej rozbudowaną i złożoną dziedziną, niż to, co mieści się na ulotce, albo etykiecie.

Produkty pszczele – pyłek i inne

Po pyłek pszczeli warto sięgnąć podczas anemii, przy niedoborach żelaza i w czasie, kiedy poddajemy swój organizm detoksykacji. Obecnie ich lecznicze działanie zostało potwierdzone naukowo, zatem nazywanie pszczelich produktów lekami zaczyna być coraz szerzej uzasadnione. Czy są to najstarsze leki świata? Zapewne jedne z najstarszych. Ważne zatem, aby wiedzieć jak jeszcze można stosować miód czy właśnie nasz pyłek kwiatowy. Pyłek, obok miodu i innych pochodnych prac pszczół, znajduje swoje zastosowanie także w kosmetyce i kosmetologii. Ponadto – takie produkty stosowane są jako składniki preparatów do higieny jamy ustnej, na przykład pasty do zębów z miodem z tajgi. Natomiast oprócz formy pszczelego kitu, ugniatanego i przyklejanego na przykład do różnych części ciała, na przykład na wspomniane już paznokcie, propolis sprzedawany jest także w formie kropli, jako skuteczne remedium między innymi na schorzenia gardła i jamy ustnej. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo a nawet – przeciwwirusowo.

Artykuł sponsorowany.