Krystalizacja miodu. Dlaczego miód się krystalizuje?

Krystalizacja miodu jest naturalnym procesem gęstnienia i zamiany formy płynnej w stałą. Absolutnie nie wpływa na skład i jakość miodu. Osoby przyzwyczajone to miodów z półek marketów mają błędne przekonanie, że miód zawsze występuje w formie płynnej. Chcesz dowiedzieć się dlaczego miody przechodzą z patoki w krupiec oraz poznać czas krystalizacji? Jeśli tak, to zapraszam do lektury artykułu. Dowiesz się od czego zależy gęstnienie miodu oraz które miody krystalizują najszybciej, a które najwolniej.

Patoka, krupiec – co oznaczają terminy? Czym jest krystalizacja?

Miód prosto z ula ma formę płynna tzw. patoka. Świeży produkt pszczeli ma gęstą i lejącą się konsystencję. W takiej formie miód jest najbardziej pożądany przez klientów. Z czasem jednak miód przechodzi w formę stałą nazywaną krupcem. Dojrzały miód zawiera od 17 do 20 % wody. Siłą rzeczy kwestią czasu jest przejście w formę stałą, czyli krystalizacji. Proces jest stopniowy. Miód najpierw mętnieje i gęstniej. W zależności od odmiany przybiera postać gładkiej galaretki lub grudkowatej konsystencji. Następnie wytwarzają się kryształki, które odpowiadają za przejście w krupiec. Krystalizuje postępuje od dna – gdzie miód jest najgęstszy, aż po wieczko słoika – gdzie miód jest najrzadszy. Dojrzałe miody, które szybko krystalizują, posiadają charakterystyczne białe naloty wzdłuż słoika:

Krystalizacja to naturalny proces fizyczny, który nie wpływa na skład i jakość miodu. Od patoki różni się jedynie konsystencją. Krupiec nie traci cennych wartości odżywczych, ani zdrowotnych. Powiem więcej, jest świadectwem dobrej jakości miodu. Tylko w 100% naturalne miody, przechowywane w odpowiednich warunkach, ulegają krystalizacji. Po wyglądzie skrystalizowanego miodu każdy pszczelarz oraz doświadczony klient pozna jakość miodu. Jeśli masz wątpliwości jak rozpoznać prawdziwy miód odsyłam do jednego z pierwszych artykułów na blogu : https://miodowewzgorze.pl/blog/jak-rozpoznac-prawdziwy-miod-7-praktycznych-sposobow-na-sprawdzenie-czy-miod-jest-dobry/

Osoby przyzwyczajone to miodów z półek marketów mają błędne przekonanie, że miód zawsze występuje w formie płynnej. Błędnie uważają, że krupiec to “scukrzony miód”. Każdy naturalny miód z czasem gęstnieje. Za czas krystalizacji miodu odpowiada przede wszystkim jego odmiana oraz temperatura przechowywania.

na zdjęciu miód płynny oraz skrystalizowany

Które z miodów krystalizują najszybciej, a które najwolniej?

Każdy miód ma swoje indywidualne tempo krystalizacji. Najszybciej krystalizuje miód rzepakowy oraz jasny wielokwiat wiosenny. Przechodzą one w postać stałą już po kilku – kilkunastu dniach od pozyskania z ula. Powodem jest bardzo duża zawartość glukozy, która przyspiesza naturalny proces krystalizacji miodu.
Popularne miody pozyskiwane latem: wielokwiat letni, gryczany, lipowy, nektarowo-spadziowy krystalizują po kilku – kilkunastu tygodniach. Miody spadziowe (zarówno spadź liściasta, jak i iglasta) przechodzą w stan krupca po upływie kilku miesięcy. Na polskim rynku produktem pszczelim, który najdłużej zachowuje płynna postać, jest miód akacjowy. Zawiera dużą ilość fruktozy i dzięki temu zaczyna krystalizować dopiero po upływie roku.

Miód powinien być przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu – zobacz jak przechowywać miód. Źle przechowywane miody posiadają linię: u dołu miód jest w postaci stałej, a u góry w postaci płynnej. Im niższa temperatura przechowywania miodu, tym szybsza i bardziej równomierna jest jego krystalizacja oraz dłuższa bio aktywność enzymów pszczelich.

Czy są miody, które nie ulegają krystalizacji?

Czy są miody, które nie krystalizują? Tak. Sztuczne produkty miodopodobne lub miody grzane nie krystalizują. Jedynie na dnie płynnego słoika widać skrystalizowane ziarna o wielkości kaszy. Unikaj takich produktów. Proszę także uważać na miody dekrystalizowane. Dekrystalizacja jest procesem przejścia z krupca w płynną postać patoki pod wpływem temperatury. Miód pszczeli, aby zachował cenne właściwości prozdrowotne, nie może być podgrzewany powyżej 40 stopni C. O ile w przypadku jasnego miodu wiosennego można zgodnie ze sztuką upłynnić miód, o tyle ciemniejszych miodów: lipowy, gryczany, spadziowy nie da się upłynnić poniżej bezpiecznej temperatury 40 stopni C. Powołuję się na liczne doświadczenia uczciwych pszczelarzy np na form Pasieki Ambrozja oraz na swoje własne.

Kup w 100% naturalny miód pszczeli prosto od pszczelarza. Pasieka Miodowe Wzgórze poleca: