Jak pielęgnować skórę dojrzałą? Jakie są najlepsze składniki na zmarszczki?

Niestety z wiekiem skóra traci nie tylko jędrność, ale również nawilżenie. Zmienia się jej struktura, wolniej się regeneruje. Mogą pojawiać się nie tylko zmarszczki, ale też przebarwienia i wypryski. Czas podkręcić pielęgnację. Jak to robić skutecznie? Które składniki mają udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe?

Filary pielęgnacji skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej ma kilka filarów. Do najważniejszych z nich należy:

  • nawilżenie – skóra teraz traci szybciej wodę, dlatego kremy nawilżające to absolutna konieczność;
  • zabezpieczenie wilgoci wewnątrz naskórka – potrzebna jest tzw. okluzja, czyli kosmetyki tworzące na naskórku warstwę, która będzie zabezpieczała dostarczanie nawilżenie przed szybkim wyparowaniem. Możesz zauważyć, że teraz Twoja cera lepiej reaguje na tłustsze formuły i bogate oleje. Jednocześnie należy uważać na trądzik wieku dorosłego, który pod wpływem zmian hormonalnych może się teraz uaktywniać. Trzeba dostarczać więc skórze lipidów, które nie powodują zablokowania porów;
  • regulowanie procesów keratynizacji – dojrzała skóra wolniej się regeneruje. W procesie złuszczania martwego naskórka pomogą peelingi kwasowe lub enzymatyczne;
  • odżywianie – skóra potrzebuje witamin i składników regenerujących, np. witaminy C i E, ceramidów;
  • ochrona – kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznych (SPF 50 lub 50+) oraz antyoksydantami to absolutna konieczność dla kobiet wkraczających w wiek dojrzały.

Tajemnica działania składników aktywnych na zmarszczki

W przypadku kuracji anti-aging pierwsze efekty napięcia, blasku czy rozświetlenia mogą być widoczne po kilku dniach, ale dopiero regularne stosowanie składnika aktywnego przyniesie oczekiwany rezultat – spłycenie zmarszczek i spowolnienie pojawiania się kolejnych czy pogłębiania istniejących w przyszłości. Na pielęgnację przeciwzmarszczkową należy patrzeć jak na długofalową inwestycję, której efekty będą najlepiej widoczne za kilka lat. Wtedy będziesz sobie wdzięczna za obecną konsekwencję. Po jakie składniki na zmarszczki warto zatem sięgnąć?

Składniki aktywne na zmarszczki – o udowodnionym działaniu

  • Peptydy – zwłaszcza peptydy sygnałowe i neuropeptydy sprawiają, że skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Ich główną funkcją jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny. Neuropeptydy hamują skurcze włókien nerwowych, dlatego są nazywane nieinwazyjnym botoksem.
  • Retinol – przeciwdziała zmarszczkom, niweluje przebarwienia, poprawia gęstość skóry i redukuje już obecne bruzdy. Retinol jest królem pielęgnacji anti-aging. Należy pamiętać, aby nakładać serum na noc i budować stopniowo tolerancję skóry na ten składnik, ponieważ ma on działanie złuszczające i może podrażniać.
  • Kolagen – działa w kosmetykach jako substancja wiążąca wodę. Tworzy na powierzchni skóry film hydrofilowy, który zapobiega przed odparowywaniem wody. Zapewnia w ten sposób odpowiednią elastyczność i spowalnia procesy starzenia.
  • Witamina C – szukaj jej przede wszystkim w kremach na dzień. Rozpromienia cerę i znosi działanie wolnych rodników. Razem z filtrami SPF chroni skórę przed zmarszczkami.
  • Ceramidy – są niezwykle istotne dla dojrzałej skóry, ponieważ wspomagają regenerację płaszcza lipidowego, który chroni naskórek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W ten sposób zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Pamiętaj, że cierpliwość popłaca! Chociaż nie ma magicznego sposobu na zmarszczki, to proces starzenia się skóry można spowolnić odpowiednią pielęgnacją, stosowaniem ochrony przeciwsłonecznej i zdrowym trybem życia.  

Artykuł sponsorowany.