Jak nie stracić radości życia chorując na łuszczycę?

Łuszczyca może spędzać sen z powiek. Rzeczywiście jej objawy bywają bardzo uciążliwe i powodują niską samoocenę. Jakby tego było mało to jeszcze łuszczyca jest chorobą przewlekłą co oznacza, że nie można jej wyleczyć. Ale są sposoby dzięki, którym zmiany będą mniej widoczne, a z czasem choroba przejdzie w fazę remisji.

Odpowiednia pielęgnacja przynosi ulgę

Łuszczyca skóry wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia. Jednocześnie trzeba wybierać takie dermokosmetyki, które sprawiają, że warstwa lipidowa skóry będzie odbudowana. Tutaj w żadnym przypadku nie można pozwolić sobie na używanie mydła, które jeszcze bardziej podrażnia, a przy tym może nasilać objawy. Najlepiej wybierać produkty, które w swoim składzie mają ceramidy. Co istotne odbudowują one naturalną barierę ochronną skóry, zapobiegając utracie wody. Jednocześnie wraz z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi tworzy ochronny płaszcz na skórze. Zapewnia on ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, co dotyczy zarówno promieniowania UV, jak szkodliwych substancji zawartych w powietrzu. Kolejnym ważnym składnikiem jest kwas hialuronowy, który doskonale nawilża, ale też łagodzi i koi podrażnienia. Nie można zapominać też o moczniku. Wpływa na polepszenie przepuszczalności warstwy rogowej. Ma też właściwości złuszczające. Przypominamy, że aby pielęgnacja była skuteczna i zmniejszała widoczność zmian musi być codzienna. Pamiętajcie, że nawet małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie. Dlatego też do mycia się używajcie tylko chłodnej bądź zimnej wody. Zaleca się kąpiele w soli morskiej. Można do wody dodać jeszcze nieco oliwy z oliwek oraz szklankę zielonej herbaty. Po 15 minutowej kąpieli trzeba spłukać jeszcze skórę zimną wodą, a potem nałożyć odpowiednią emulsję.

Gdy stres nasila objawy – co możesz zrobić by poczuć ulgę?

Stres może nasilać objawy o czym przekonała się choćby Kim Kardashian, u której w czasie rozwodu z Kanye Westem pojawiły się intensywniejsze wysięki łuszczycowe. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja i stosowanie olejków może pomóc pozbyć się widocznych zmian. Na pewno skuteczną metodą jest olejowanie. Niewątpliwie większości osób kojarzy się z włosami, ale olejowanie skóry także jest niezbędne. Pamiętajcie, aby wybrać właściwy olejek. Można wybrać choćby olejek kokosowy, który można lekko podgrzać, tak aby miał postać płynną. Następnie należy nałożyć go na skórę i delikatnie wetrzeć. Podrażnione i piekące zmiany możecie smarować żelem aloesowym – najlepiej świeżym. Wystarczy tylko uciąć kawałek gałązki, a potem na gazę wycisnąć żel. Pozostaje już tylko nasmarowanie nim podrażnionego miejsca. Podobne działanie może mieć olej jabłkowy, rozcieńczony z wodą 1:1.

Skoro stres nasila objawy, to warto robić wszystko, co możliwe, aby ten stres ograniczyć. I tutaj macie kilka możliwości. Zacznijmy może od aktywności fizycznej. Możecie spacerować, biegać czy jeździć na rolkach. Natomiast nie możecie pływać w basenie, bo chlor podrażnia tylko zmiany. Także dieta ma znaczenie. Powinna być pełnowartościowa i zbilansowana. Niezbędną jej częścią są produkty, które zawierają kwasy Omega-3. Należą do nich choćby ryby morskie. Właśnie podaż kwasów Omega-3 powinna być zwiększona. Absolutnie zabronione jest spożywanie produktów śmieciowych, które nie mają wartości odżywczych, a do tego mogą jeszcze zapychać pory.

Artykuł sponsorowany.