Garnki emaliowane to gwarancja smaku

Garnki emaliowe kojarzą się z kuchnią mamy oraz babci. Dziś powracają do naszych kuchni i konkurują z garnkami ze stali nierdzewnej. Wszystko za sprawą smaku potraw pięknej kolorystyce. Poznaj wady i zalety gotowania w emalii. Sprawdź, czy obity garnek emaliowy jest szkodliwy.

Czy garnki emaliowane są dobre? Wady i zalety gotowania w emalii

Garnki emaliowane wykonane są ze stali węglowej, która jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Aby zapobiec rdzewieniu i przenikaniu do żywności szkodliwych dla zdrowia związków, garnki wypalane są w temperaturze 850 stopni C powłoką szklistej powłoki emaliowanej. Garnki emaliowane możemy zmywać w zmywarce, używać na kuchni indukcyjnej i podgrzewać w piekarniku.

Główną zaletą garnków emaliowanych jest duża przewodność ciepła oraz możliwość używania zarówno na kuchni gazowej oraz indukcyjnej. Kolejną zaletą jest też smak potraw w nich gotowanych. Powłoka garnków nie wchodzi w reakcję z potrawami i przede wszystkim nie zmienia ich smaku. Przykładowo zsiadłe mleko otrzymamy jedynie w garnku emaliowanych lub naczyniu szklanym. Garnki ze stali nierdzewnej wchodzę w reakcję z nabiałem i zakłócają prawidłową przemianę w zsiadłe mleko. Szklistą powłokę garnków emaliowanych można porównać do naczyń szklanych, która nie pochłania smaków i zapachów potraw kulinarnych.

Jednym z sekretów babcinego rosołu jest właśnie gotowanie w garnku emaliowanym. Gładka powierzchnia naczyń emaliowanych zapobiega osadzaniu się żywności. Powłoka emaliowana odporna jest na działanie promieni UV, dzięki temu garnki nie tracą swoich intensywnych kolorów. Jako ciekawostkę warto dodać, że większość garnków emaliowanych produkowana jest w małych firmach i wykonywana głównie ręcznie.

Kolejną zaletą garnków emaliowanych jest ich stosunek ceny do jakości. Są trwałe i przede wszystkim dużo tańsze od garnków wykonanych ze stali nierdzewnej. Za sprawą pięknej kolorystyki są doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

W sklepie AMART znajdziesz szeroką ofertę garnków emaliowanych o pojemności od 1,5 do 6,3 litra. Dostępne są zarówno pojedyncze sztuki, jaki i komplety garnków, które będą służyć przez lata i zdobić kuchnię.

Główną wadą garnku emaliowanych jest wrażliwość na obicia i odpryśnięcia warstwy ochronnej. Należy także używać drewnianych lub silikonowych narzędzi kuchennych do ich mieszania.

Czy obity garnek emaliowany jest szkodliwy?

Czasami zdarza się, że wewnątrz nasz garnek emaliowany zostanie zadrapany lub powstanie odpryśnięcie. Są to głównie skutki niewłaściwego używania. W takim przypadku garnek nie powinien być już używany do gotowania żywności. Przede wszystkim stal węglowa wchodzi w reakcję z żywnością i zmienia smak potraw. Możemy go jednak z powodzeniem używać np do pasteryzowania słoików na zimę. Kolejną propozycją jest wykorzystanie zużytego garnka jako kwietnika.

Artykuł sponsorowany.