Dlaczego SPF 50+ jest konieczny przez cały rok?

Wiele osób jest przekonanych, że stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF 50+ jest potrzebne wyłącznie w gorące letnie dni, kiedy słońce zdaje się najbardziej niebezpieczne dla skóry. Niestety, to tylko mit.

Promieniowanie UV, główny sprawca starzenia się skóry, pojawiania się przebarwień, zmarszczek, a nawet raka skóry, jest obecne przez cały rok, niezależnie od pory roku, pogody czy położenia geograficznego. Dlatego stosowanie produktów z filtrem SPF 50+ powinno być rutyną przez wszystkie dni roku, aby skutecznie chronić skórę przed negatywnymi skutkami działania słońca.

Co to jest SPF i jak działa?

SPF (Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, który określa, jak długo skóra może być ekspozycji na słońce bez ryzyka oparzeń. Im wyższy jest współczynnik SPF, tym dłużej skóra pozostaje chroniona. Na przykład, jeśli bez ochrony skóra oparza się po 10 minutach, to stosując krem SPF50+, czas ten wydłuża się aż do 500 minut.

Jednak SPF nie zapewnia ochrony przed promieniowaniem UVA, które jest bardziej penetracyjne i odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, powstawanie przebarwień i uszkodzenia DNA. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty z filtrem SPF 50+, które dodatkowo posiadają oznaczenie PA (Protection Grade of UVA), informujące o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVA.

Zalety stosowania kosmetyków z filtrem SPF 50+ przez cały rok:

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry: Stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF pomaga zapobiegać powstawaniu zmarszczek, utracie elastyczności skóry oraz zmniejsza produkcję kolagenu.

  • Ochrona przed stresem oksydacyjnym: Składniki aktywne zawarte w produktach z filtrem SPF 50+ pomagają chronić skórę przed stresem oksydacyjnym, który może prowadzić do powstawania przebarwień i melasmy.
  • Poprawa kondycji skóry: Regularne stosowanie kosmetyków z filtrem SPF 50+ sprawia, że skóra staje się bardziej nawilżona, gładka, promienna i zdrowa.
  • Zapobieganie powstawaniu przebarwień i plam: Odpowiednia ochrona przed słońcem pomaga zapobiegać powstawaniu niechcianych przebarwień, plam i piegów, które mogą być trudne do usunięcia.
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka skóry: Stosowanie filtrów SPF 50+ zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry, który jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych.

Jak wybrać i stosować kosmetyki z filtrem SPF 50+ przez cały rok?

Podczas wybierania kosmetyków z filtrem SPF 50+, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

  • Rodzaj skóry: Dobór produktu powinien być dopasowany do rodzaju skóry, czyli suchej, normalnej, mieszanej, tłustej lub wrażliwej.
  • Składniki aktywne: Kosmetyki z filtrem SPF 50+ powinny zawierać w składzie substancje, które wspomagają ochronę przeciwsłoneczną i pielęgnację skóry.
  • Świeżość produktu: Należy zawsze używać świeżych, nowych kosmetyków ochronnych, ponieważ mają one określoną datę ważności, której należy przestrzegać.

Dla kompleksowej ochrony przed promieniowaniem UV i UVA, warto wybierać produkty z szerokim spektrum ochrony, zawierające zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne.

Stosowanie kremów z filtrem SPF 50+ przez cały rok to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia skóry. Niezależnie od pory roku czy pogody, słońce nadal ma negatywny wpływ na skórę, dlatego należy chronić ją przed szkodliwym promieniowaniem UV i UVA. Pamiętajmy, że dbanie o skórę to inwestycja w jej długoterminowe zdrowie i młody wygląd.

Artykuł sponsorowany.