Czy można jeść wosk pszczeli?

Czy można jeść wosk pszczeli? Takie pytanie otrzymuję czasami od klientów. Ludzie mają różne pomysły i zachcianki. Kuszą się miodem sekcyjnym, czyli ładnie wyglądającym plastrem miodu lub plastrem zatopionym w słoiku miodu. Czy można go jeść, jak reaguje nasz układ trawienny? Na te i inne pytanie związane z woskiem odpowiem w dalszej części artykułu.

Czy wosk pszczeli można jeść?

Wosk pszczeli nie jest co prawda szkodliwy, ale jako jedyny produkt pochodzący od pszczół jest niestrawny. Nasz układ trawienny nie przyswaja wosku i wydala go jak np pestki owoców. W medycynie ludowej praktykowane było żucie wosku z miodem. Sam tak robię, moje dzieci także lubią żuć słodką “gumę miodową”. Takie praktyki dostępne są tylko dla pszczelarza i jego najbliższego otoczenia. Podczas miodobrania odłamują się kawałki plastrów z miodem – czyli tzw miód sekcyjny.

Miód sekcyjny - plastry miodu z woskiem
Miód sekcyjny – plastry miodu z woskiem

Idealnie nadają się do żucia, ale tylko jak są świeże zaraz po wyjęciu z ula. To co klient kupuje w postaci tzw miodu sekcyjnego nie jest tym samym produktem. Zostawiałem taki miód sekcyjny dla siebie czy rodziny na później i to się już nie nadaje do spożywania i żucia. Wosk się kruszy, nie da się tego rzuć. Zamiast spożyć miód, najemy się wosku, który jest niestrawny, a w większych ilościach ciężkostrawny. Na etykietach spożywczych oznaczony jest symbolem E901. Brakuje rzetelnych badań na temat spożycia większych ilości wosku przez człowieka. Część pszczelarzy twierdzi wręcz, że zalega w naszym organizmie.

Miód sekcyjny. Zatopiony plaster miodu to chwyt marketingowy

Miód sekcyjny – plaster z miodem jest chwytem marketingowym, mającym na celu uatrakcyjnienie i wyróżnienie miodu. Cena również jest wyższa minimum dwukrotnie, ponieważ marnuje się wartościowy plaster czyli susz pszczeli.

Ociekający plaster miodu
Ociekający plaster miodu

Spożywany wosk nie ma żadnego pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Co więcej ciekawie wyglądający plaster miodu z czasem kruszy się. Z czasem to mało powiedziane, już na drugi dzień nie nadaj się do żucia i kruszy się. Uniemożliwia to komfortową konsumpcję miodu, w którym pływa mnóstwo opiłków wosku.

Chcesz spróbować miodu sekcyjnego prosto z plastra? Umów się z lokalnym pszczelarzem i odbierz taki miód podczas miodobrania.

Odłamane kawałki plastrów z miodem podczas miodobrania
Odłamane kawałki plastrów z miodem podczas miodobrania.

Tylko świeży miód sekcyjny nadaje się do delektowania. Rzucie świeżego miodu z woskiem ma właściwości antyalergiczne. Wspomaga leczenie kataru siennego oraz astmy spowodowanej uczuleniem na pyłki roślin. Miód z plastra pokrytego woskiem ma właściwości antywirusowe. Wspomaga leczenie przeziębienia i zatok.

Pozytywny wpływ odczujesz po kilkunastu minutach żucia. W miodzie sekcyjnym masz zaledwie ułamek milimetra miodu odsklepinowgo. Jeśli chcesz leczniczego wpływu miodu z plastra to polecam miód z odsklepin, który jest w 100% miodem ściekającym z plastra miodu i odsklepiania wosku na plastrze miodu.

Skład wosku pszczelego

Wosk pszczeli ma bogaty skład:

 • kwas tłuszczowy
 • estery alkoholi
 • wolne alkohole tłuszczowe
 • węglowodory
 • substancje aromatyczne oraz barwniki
 • chryzyna
 • flawonoidy
 • skwalen
 • beta-karoten
 • kwas walerianowy, melisowy, palmitynowy, masłowy, octowy

Zastosowanie wosku pszczelego

Wosk pszczeli ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce. Dodatek wosku w naturalnych kosmetykach ma działanie:

 • przeciwdrobnoustrojowe
 • przeciwbakteryjne
 • przeciwgrzybiczne
 • przeciwzapalne
 • odnawiające

Wspomaga leczenie oparzeń i ran. Idealnie nadaje się do smarowania rąk i ust z powodu swoich natłuszczających, regenerujących, ochronnych i nawilżających właściwości. Wosk pszczeli dodaje się do naturalnych kremów, toników i balsamów.

Wosk docenia także przemysł chemiczny. Producencie mebli często sięgają po wosk jako zamiennik szkodliwych lakierów. Wosk pielęgnuje zarówno drewno jak i skórę. Wosk stosuje się w stomatologii do odlewania zębów. Jest dodatkiem papierów woskowanych oraz kred olejnych. Z wosku powstają piękne i zdrowe świece, które palone przez godzinę raz w tygodniu pozytywnie wpływają na nasz układ oddechowy oraz wzrok.

3 thoughts on “Czy można jeść wosk pszczeli?

 1. Helena

  Jako dziecko często żuliśmy wosk z miodem u dziadka podczas miodobrania. Piękne wspomnienia, dziś moje dzieci nie mają już takich rarytasów.

  1. Malgosia

   Robiłam tak w dzieciństwie to magiczne chwile pamiętam 50 lat już mam a chętnie bym sprôbowała ciężko kupić

   1. MW

    Plaster miodu kruszy się i nie nadaje do żucia po kilku dniach. Najlepszy jest w dniu miodobrania. Proszę nawiązać kontakt z pszczelarzem w rodzinie lub wśród znajomych. Pomóc przy miodobraniu i delektować się miodem sekcyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *